پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول) | جديد 96

عکس بازیگران زن,سکس,س ک س,شب زفاف,ترک خودارضایی,خوردن

آموزش مسائل زناشویی,اس ام اس ,عکس بازیگران,بیوگرافی بازیگران,مدل,دختر زیبا,گالری

اخبار جام جهانی

آخرین مطالب ارسال شده

توجه

باکس ویژه

توجه

باکس ویژه
خرید بک لینک

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

باکس ویژه
بازدید : 1,242 بازدید

پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول)

پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول)

1-    قرص ضد حاملگی چیست ؟

وقتی زن حامله می شود در سراسر دوران حاملگی بدنش هورمون هائی ( مواد شیمیائی مخصوص ) می سازد که از تخمک گذاری ( اوولاسیون ) او جلوگیری می کند . دانشمندان توانسته اند مواد شیمیائی نظیر این هورمون ها را بسازند و قرص های ضد حاملگی از همین مواد درست شده است . اگر این قرص ها بر طبق دستور مصرف شود ، از حاملگی زن جلوگیری می کند …

 

2-    قرص ضد حاملگی چگونه عمل می کند ؟

هورمون های موجود در قرص های ضد حامگی مانع تخمک گذاری در تخمدان های زن می شود و اگر تخمک وجود نداشته باشد زن نمی تواند حامله شود .

 

3-    این قرص ها همان قرص هائی هستند که موجب دوقلو زائیدن می شوند ؟

خیر ، قرص هائی که موجب دوقلو زائیدن یا بیشتر می شوند ، یک سری داروهای باروری هستند که موجب حاملگی زنان نازا می گردند .

 

4-    قرص های ضد حاملگی تا چه حد موثرند ؟

این قرص ها از هر روش و وسیلۀ دیگر موثرترند . اگر شما مطابق دستور ، قرص بخورید مسلما حامله نخواهید شد .

 

5-    آیا واقعا این قرص ها بی ضررند ؟

آری ، علاوه بر این ، معاینۀ اولیه ای که پزشک از مریض می کند بی ضرر بودن آن را کاملا تضمین می کند . عوارض فرعی که احیانا پیش می آید خیلی کمتر از عوارض حاملگی است .

 

6-    آیا قرص خوردن به مدت بیش از دو سال ، خطرناک است ؟

خیر ، وقتی داروهای جدیدی به بازار عرضه می شود ، دولت مقررات ایمنی مخصوصی روی آن می گذارد . این امر در مورد قرص های ضد باروری نیز رعایت شده اما چون این قرص ها کاملا بی ضرر تشخیص داده شده و تعداد بسیاری از زنان بدون هیچگونه آسیبی به خوردن این قرص ها ادامه داده اند آن مقررات مخصوص برداشته شده است . اکنون با تجویز پزشکتان شما می توانید تا هر زمان که بخواهید ، به طور مداوم قرص بخورید .

 

7-    آیا ممکن است این قرص ها موجب لخته شدن خون و یا عفونت در دیوارۀ سیاهرگ ها شوند ؟

از هر یکصد هزار نفر زن که قرص می خورند ، سه نفر احتمالا به چنین مشکلاتی بر می خورند و این رقم بسیار ناچیز است . تعداد بانوان حامله ای که گرفتار این مشکلات می شوند چهار برابر یعنی 12 نفر در صد هزار نفر است . قرص موثرترین وسیلۀ جلوگیری از حاملگی و فوائد آن بیش از زیان های آن است .

 

8-    آیا این قرص ها موجب سرطان می شوند ؟

خیر ، مطالعات دانشمندان نشان داده است که میان گسترش سرطان و مصرف قرص رابطه ای وجود ندارد .

 

9-    چرا بدون مراجعه به پزشک نمی توانیم قرص بخوریم ؟

اولین آزمایش به خاطر سلامت خود شماست ، ولی پس از آنکه دستور مصرف را گرفتید ، می توانید همه ماهه بدون نظر پزشک قرص بخورید .فراموش نکنید که هر شش ماه یا یک سال باید برای معاینه عمومی نزد طبیب تان بروید .

 

10- چرا باید قبل از خوردن قرص ، پزشک از زنان آزنایش زنانه به عمل آورد ؟

پزشک باید مطمئن شود که همۀ اندام های دستگاه زنانۀ زنی که قرص می خورد سالم است .

بدین جهت از شما امتحان تشخیص سرطان ( پاپ اسمیر ) می کند و یا ممکن است پستان ها را برای همین منظور معاینه کند و یا دستور آزمایش خون بدهد . پزشک سوالات مختلفی از شما خواهد کرد تا اگر شرائطی مانع خوردن قرص باشد از دادن دستور قرص خودداری کند . آزمایش و سوالات پزشک به خاطر اطمینان و سلامت خود شماست .

 

11- آیا همۀ زن ها می توانند قرص بخورند ؟

بیشتر زنانی که در سن باروری هستند می توانند قرص بخورند . اگر شرائطی مانع قرص خوردن شما باشد پزشک تان آن را به شما خواهد گفت .

 

12- چرا روزنامه ها این همه از قرص های ضد حاملگی انتقاد می کنند ؟

قرص های ضد حاملگی البته پاره ای عوارض واقعی دارند ولی روزنامه ها این عوارض را خیلی بزرگ می نمایند و دربارۀ آن مبالغه گوئی بسیار می کنند . مواد ترکیبی قرص ها موثر و قوی هستند و به همین جهت فقط با تجویز پزشک مصرف می شوند .

اگر می خواهید مطمئن شوید که خوردن قرص کاری عاقلانه است ، باید چند مسئله را مورد توجه قرار دهید :

اول اینکه ، بسیاری از عوارض ادعائی قرص ها که به وسیلۀ مصرف کنندگان عنوان و در جرائد منعکس می شود هرگز به وسیلۀ پزشکان و اهل فن تایید نشده ، این کار تشخیص بیماری به وسیلۀ خود بیمار نامیده می شود و نمی تواند معتبر باشد . اگر همۀ ما می توانستیم ناخوشی های خود را تشخیص دهیم ، نیاز کمتری به پرشکان می داشتیم .

 

دوم اینکه ، پزشک شما بهتر از هر کس دیگری که شما می شناسید ، از خاصیت قرص و سالم بودن آن اطلاع دارد . او شخصا بیش از هر نویسنده معمولی روزنامه ، خانم هائی را می شناسد که مرتبا قرص می خورند . فقط پزشک است که می تواند خانم مراجعه کننده را آزمایش کند و به او اجازۀ مصرف قرص بدهد . دکتر این کار را با دقت و پس از اطمینان کامل از بی ضرر بودن قرص می کند . اگر پزشک تشخیص دهد که شما نباید قرص بخورید ، به شما اجازۀ این کار را نخواهد داد .

 

سوم اینکه ، مصرف قرص ، البته عوارض جدی بخصوصی دارد ولی این عوارض چنان اندک و کمیاب است که بیشتر پزشکان حتی یک مورد از آن را در طول طبابت خود مشاهده نمی کنند . این احتمالات اندک را باید با عوارض متعدد ناشی از حاملگی مقایسه کرد و زیان های حاملگی را خیلی بیشتر شمرد .

برای اینکه تصوری روشن از این مسئله به دست اید ، می توان قبول کرد که مثلا خطر اتومبیل رانی ده برابر بیشتر از مصرف قرص است ولی با این حال ، کسی پروای آن را به خود راه نمی دهد . از این گذشته ، قرص موثرترین وسیله ای است که فعلا برای جلوگیری از حاملگی وجود دارد .

 

13- در حال حاضر چند نفر قرص می خورند ؟

قرص ضد حاملگی یک وسیلۀ همگانی برای جلوگیری از حاملگی است . اکنون در سراسر جهان بیش از میلیون ها زن جوان و میان سال از قرص جلوگیری از حاملگی می خورند و این وسیله را مطمئن و رضایتبخش می شمارند .

 

14- زنانی که هنوز از خوردن قرص بیم دارند ، چه باید بکنند ؟

زنانی که هنوز از مصرف قرص هراس دارند برای استفاده از وسیله ای دیگر با پزشک خود مشورت کنند . هیچ کس نباید بدون برگزیدن روشی دیگر ، خوردن قرص را ترک کند .

 

بچه دار شدن

 

15- اگر خواسته باشم بچه دار شوم چه کنم ؟

خوردن قرص ضد حاملگی را ترک کنید ، به همان وضعیتی که قبل از مصرف قرص داشته اید ، بر خواهید گشت .

 

16- اگر به خاطر بچه دار شدن خوردن قرص را ترک کنم ، چقدر طول خواهد کشید که حامله شوم ؟

بیشتر زن ها در اولین ماه و تقریبا همۀ زنان در پایان سه ماه پس از ترک قرص حامله می شوند ولی اگر شش ماه گذشت و حامله نشدید با پزشک خودتان مشورت کنید .

17- آیا این قرص ها موجب تنظیم قاعدگی می شوند ؟

آری ، این قرص ها قاعدگی ماهانه زنان را منظم تر می کنند . برخی زن ها که در ایام قاعدگی گرفتار درد زیر دل می شوند ، پس از خوردن قرص دردشان آرام می شود یا به کلی از میان می رود .

 

18- اگر قرص بخورم خونریزی بیشتر خواهم داشت ؟

خیر ، بیشتر زنان به خونریزی کمتری گرایش پیدا می کنند زیرا بدنشان به تولید خون قاعدگی بیشتر ، احتیاج پیدا نمی کند .

 

19- وقتی که قرص می خورم خونریزی بین ماه برایم امری طبیعی خواهد بود ؟

این موضوع « لکه بینی » یا ( خونریزی بین ماه ) نامیده می شود و برای یک یا دو ماه اول طبیعی است . اگر بیش از این طول کشد یا مایۀ دردسر شما شود ، با پزشک خودتان مشورت کنید .

 

20- آیا این قرص ها موجب تهوع یا بی حالی اول صبح می شوند ؟

بعضی زن ها اوایل که شروع به خوردن قرص می کنند ، گرفتار این عارضه می شوند ولی پس از آنکه بدن به قرص عادت کرد ، تهوع و بی حالی برطرف می شود .

در صورت پیش آمد این عوارض برای رفع ناراحتی می توان با مراجعه به پزشک داروهای ضد اسیدی خورد .

همچنین قرص را می توان درست قبل یا بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف کرد .

 

21- آیا این قرص ها موجب درد پستان می شوند ؟

خیر ، بعضی از زن ها درست قبل از شروع قاعدگی دچار درد پستان می شوند .

دانشمندانی که این پدیده را تحت تحقیق قرار داده اند ، اعلام کرده اند که خوردن قرص درد پستان را زیادتر نمی کند .

 

22- چرا بعضی از زن ها احساس می کنند که خیلی سنگین و ورم کرده هستند ؟

این احساس از اینجا ناشی می شود که بدن اینگونه زن ها درست قبل از آغاز قاعدگی مقداری آب جذب می کند ولی خوردن قرص ، این حالت را شدید تر نمی کند .

 

23- آیا قرص موجب بالا رفتن اشتها می شود ؟ آیا زن ها را چاق می کند ؟

اشتها در اثر خوردن قرص زیاد نمی شود ولی بعضی از زن ها وقتی شروع به خوردن قرص می کنند اندکی چاق می شوند . افزایش معمولی وزن در حدود پنج پاوند (2/265 کیلوگرم ) یا کمتر است . این امر موجب نگرانی نیست ، در حقیقت بسیاری از زن ها هم در اثر خوردن قرص لاغر می شوند .

 

24- خیلی بی حال و افسرده هستم ، آیا این افسردگی در اثر خوردن قرص نیست ؟

معمولا وقتی زنی افسرده باشد باید علت دیگری برای افسردگیش وجود داشته باشد ، اما زنی که قبلا چنین باشد ممکن است پس از خوردن قرص افسرده تر شود . در عین حال برای بسیاری از زن ها ، قضیه برعکس است . یعنی اغلب پس از خوردن قرص سرحال تر می شوند زیرا ترس از حاملگی فکرشان را آشفته نمی کند و بدین جهت احساس رضایت و خرسندی می کنند .

 

25- آیا این قرص ها موجب سردرد می شوند ؟

خیر ، تعداد زنان مبتلا به سردرد در میان مصرف کنندگان قرص و آنها که مصرف نمی کنند به یک اندازه است . دانشمندان عقیده دارند که خوردن قرص موجب بروز سردرد نمی شود . اگر مکرر دچار سردرد می شوید حتما بیادتان باشد که هنگتم مراجعه به پرشک برای گرفتن دستور قرص ، راجع به این موضوع هم با او صحبت کنید

26- آیا خوردن قرص موجب خواهد شد که نوجوانان فعالیت جنسی بیشتری داشته باشند ؟

خیر ، رواج قرص فعالیت جنسی نوجوانان را بیشتر نکرده است .

 

27- مذهب دربارۀ قرص چه می گوید ؟

تمام مذاهب بزرگ احتیاج به وجود یک نوع وسیله برای جلوگیری از باروری و افزایش جمعیت را قبول دارند . همۀ مذاهب با این حقیقت موافقند که بچه ای را که نمی توان به طور شایسته تربیت کرد و مورد محبت قرار داد ، نباید به دنیا آورد .

 

28- از پاره ای افراد مذهبی شنیده ام که رابطۀ جنسی بدون قصد توالد گناه است . آیا من اشتباه می کنم که بر خلاف این گفته قرص می خورم ؟

بسیاری از رهبران دینی عقیده دارند که رابطۀ جنسی بدون بیم از آبستنی ، کار بسیار سودمندی در زندگی زناشوئی است . این امر کمک می کند که زن و شوهر محبت متقابل و حسن تفاهم را که اساس سعادت خانوادگی است بیشتر و پایدارتر کنند . شما می توانید با افراد مذهبی دربارۀ این موضع صحبت کنید و آنگاه وجدان خود را قاضی و راهنمای خود سازید . از فرمایشات پیغمبر اسلام ( ص ) است که فرموده ، « بدترین سختی ها داشتن اطفال زیاد با درآمد ناچیز است … »

 

29- به نظر شما اگر مادرم بفهمد که من و شوهرم تصمیم به جلوگیری از حاملگی گرفته ایم چه خواهد گفت ؟

بسیاری از مادران از این جهت خوشحال می شوند زیرا می بینند شما مثل یک زن و شوهر مستقل رفتار می کنید و در فکر تنظیم خانوادۀ خود هستید ، تا بتوانید همان تعداد بچه ای را که می توانید تربیت کنید ، به دنیا آورید .

منبع:وب سایت شباهنگ


توجه باکس ویژه
loading...
loading...

دیدگاه شما در مورد این مطلب

 1. توسط : nina در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۴

  با سلام.اگر در زمان مصرف قرص ال دی باردار شویم و به علت بیخبری از بارداری قرص را ادامه دهیم چه مشکلی برای جنین پیش می آید؟

  • توسط : مدیر در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۴

   با سلام و عرض ادب
   به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید