پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول) - جدید 97

سکس,سکسی,س ک س,عکس سکسی

سریال دستت را به من بدهسریال دستت را به من بده
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه

خانه / آموزش مسائل زناشویی / مقالات عمومی / پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول)

پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول)

پرسش و پاسخ درباره قرص ضد حاملگی (بخش اول)

1-    قرص ضد حاملگی چیست ؟

وقتی زن حامله می شود در سراسر دوران حاملگی بدنش هورمون هائی ( مواد شیمیائی مخصوص ) می سازد که از تخمک گذاری ( اوولاسیون ) او جلوگیری می کند . دانشمندان توانسته اند مواد شیمیائی نظیر این هورمون ها را بسازند و قرص های ضد حاملگی از همین مواد درست شده است . اگر این قرص ها بر طبق دستور مصرف شود ، از حاملگی زن جلوگیری می کند …

 

2-    قرص ضد حاملگی چگونه عمل می کند ؟

هورمون های موجود در قرص های ضد حامگی مانع تخمک گذاری در تخمدان های زن می شود و اگر تخمک وجود نداشته باشد زن نمی تواند حامله شود .

 

3-    این قرص ها همان قرص هائی هستند که موجب دوقلو زائیدن می شوند ؟

خیر ، قرص هائی که موجب دوقلو زائیدن یا بیشتر می شوند ، یک سری داروهای باروری هستند که موجب حاملگی زنان نازا می گردند .

 

4-    قرص های ضد حاملگی تا چه حد موثرند ؟

این قرص ها از هر روش و وسیلۀ دیگر موثرترند . اگر شما مطابق دستور ، قرص بخورید مسلما حامله نخواهید شد .

 

5-    آیا واقعا این قرص ها بی ضررند ؟

آری ، علاوه بر این ، معاینۀ اولیه ای که پزشک از مریض می کند بی ضرر بودن آن را کاملا تضمین می کند . عوارض فرعی که احیانا پیش می آید خیلی کمتر از عوارض حاملگی است .

 

6-    آیا قرص خوردن به مدت بیش از دو سال ، خطرناک است ؟

خیر ، وقتی داروهای جدیدی به بازار عرضه می شود ، دولت مقررات ایمنی مخصوصی روی آن می گذارد . این امر در مورد قرص های ضد باروری نیز رعایت شده اما چون این قرص ها کاملا بی ضرر تشخیص داده شده و تعداد بسیاری از زنان بدون هیچگونه آسیبی به خوردن این قرص ها ادامه داده اند آن مقررات مخصوص برداشته شده است . اکنون با تجویز پزشکتان شما می توانید تا هر زمان که بخواهید ، به طور مداوم قرص بخورید .

 

7-    آیا ممکن است این قرص ها موجب لخته شدن خون و یا عفونت در دیوارۀ سیاهرگ ها شوند ؟

از هر یکصد هزار نفر زن که قرص می خورند ، سه نفر احتمالا به چنین مشکلاتی بر می خورند و این رقم بسیار ناچیز است . تعداد بانوان حامله ای که گرفتار این مشکلات می شوند چهار برابر یعنی 12 نفر در صد هزار نفر است . قرص موثرترین وسیلۀ جلوگیری از حاملگی و فوائد آن بیش از زیان های آن است .

 

8-    آیا این قرص ها موجب سرطان می شوند ؟

خیر ، مطالعات دانشمندان نشان داده است که میان گسترش سرطان و مصرف قرص رابطه ای وجود ندارد .

 

9-    چرا بدون مراجعه به پزشک نمی توانیم قرص بخوریم ؟

اولین آزمایش به خاطر سلامت خود شماست ، ولی پس از آنکه دستور مصرف را گرفتید ، می توانید همه ماهه بدون نظر پزشک قرص بخورید .فراموش نکنید که هر شش ماه یا یک سال باید برای معاینه عمومی نزد طبیب تان بروید .

 

10- چرا باید قبل از خوردن قرص ، پزشک از زنان آزنایش زنانه به عمل آورد ؟

پزشک باید مطمئن شود که همۀ اندام های دستگاه زنانۀ زنی که قرص می خورد سالم است .

بدین جهت از شما امتحان تشخیص سرطان ( پاپ اسمیر ) می کند و یا ممکن است پستان ها را برای همین منظور معاینه کند و یا دستور آزمایش خون بدهد . پزشک سوالات مختلفی از شما خواهد کرد تا اگر شرائطی مانع خوردن قرص باشد از دادن دستور قرص خودداری کند . آزمایش و سوالات پزشک به خاطر اطمینان و سلامت خود شماست .

 

11- آیا همۀ زن ها می توانند قرص بخورند ؟

بیشتر زنانی که در سن باروری هستند می توانند قرص بخورند . اگر شرائطی مانع قرص خوردن شما باشد پزشک تان آن را به شما خواهد گفت .

 

12- چرا روزنامه ها این همه از قرص های ضد حاملگی انتقاد می کنند ؟

قرص های ضد حاملگی البته پاره ای عوارض واقعی دارند ولی روزنامه ها این عوارض را خیلی بزرگ می نمایند و دربارۀ آن مبالغه گوئی بسیار می کنند . مواد ترکیبی قرص ها موثر و قوی هستند و به همین جهت فقط با تجویز پزشک مصرف می شوند .

اگر می خواهید مطمئن شوید که خوردن قرص کاری عاقلانه است ، باید چند مسئله را مورد توجه قرار دهید :

اول اینکه ، بسیاری از عوارض ادعائی قرص ها که به وسیلۀ مصرف کنندگان عنوان و در جرائد منعکس می شود هرگز به وسیلۀ پزشکان و اهل فن تایید نشده ، این کار تشخیص بیماری به وسیلۀ خود بیمار نامیده می شود و نمی تواند معتبر باشد . اگر همۀ ما می توانستیم ناخوشی های خود را تشخیص دهیم ، نیاز کمتری به پرشکان می داشتیم .

 

دوم اینکه ، پزشک شما بهتر از هر کس دیگری که شما می شناسید ، از خاصیت قرص و سالم بودن آن اطلاع دارد . او شخصا بیش از هر نویسنده معمولی روزنامه ، خانم هائی را می شناسد که مرتبا قرص می خورند . فقط پزشک است که می تواند خانم مراجعه کننده را آزمایش کند و به او اجازۀ مصرف قرص بدهد . دکتر این کار را با دقت و پس از اطمینان کامل از بی ضرر بودن قرص می کند . اگر پزشک تشخیص دهد که شما نباید قرص بخورید ، به شما اجازۀ این کار را نخواهد داد .

 

سوم اینکه ، مصرف قرص ، البته عوارض جدی بخصوصی دارد ولی این عوارض چنان اندک و کمیاب است که بیشتر پزشکان حتی یک مورد از آن را در طول طبابت خود مشاهده نمی کنند . این احتمالات اندک را باید با عوارض متعدد ناشی از حاملگی مقایسه کرد و زیان های حاملگی را خیلی بیشتر شمرد .

برای اینکه تصوری روشن از این مسئله به دست اید ، می توان قبول کرد که مثلا خطر اتومبیل رانی ده برابر بیشتر از مصرف قرص است ولی با این حال ، کسی پروای آن را به خود راه نمی دهد . از این گذشته ، قرص موثرترین وسیله ای است که فعلا برای جلوگیری از حاملگی وجود دارد .

 

13- در حال حاضر چند نفر قرص می خورند ؟

قرص ضد حاملگی یک وسیلۀ همگانی برای جلوگیری از حاملگی است . اکنون در سراسر جهان بیش از میلیون ها زن جوان و میان سال از قرص جلوگیری از حاملگی می خورند و این وسیله را مطمئن و رضایتبخش می شمارند .

 

14- زنانی که هنوز از خوردن قرص بیم دارند ، چه باید بکنند ؟

زنانی که هنوز از مصرف قرص هراس دارند برای استفاده از وسیله ای دیگر با پزشک خود مشورت کنند . هیچ کس نباید بدون برگزیدن روشی دیگر ، خوردن قرص را ترک کند .

 

بچه دار شدن

 

15- اگر خواسته باشم بچه دار شوم چه کنم ؟

خوردن قرص ضد حاملگی را ترک کنید ، به همان وضعیتی که قبل از مصرف قرص داشته اید ، بر خواهید گشت .

 

16- اگر به خاطر بچه دار شدن خوردن قرص را ترک کنم ، چقدر طول خواهد کشید که حامله شوم ؟

بیشتر زن ها در اولین ماه و تقریبا همۀ زنان در پایان سه ماه پس از ترک قرص حامله می شوند ولی اگر شش ماه گذشت و حامله نشدید با پزشک خودتان مشورت کنید .

17- آیا این قرص ها موجب تنظیم قاعدگی می شوند ؟

آری ، این قرص ها قاعدگی ماهانه زنان را منظم تر می کنند . برخی زن ها که در ایام قاعدگی گرفتار درد زیر دل می شوند ، پس از خوردن قرص دردشان آرام می شود یا به کلی از میان می رود .

 

18- اگر قرص بخورم خونریزی بیشتر خواهم داشت ؟

خیر ، بیشتر زنان به خونریزی کمتری گرایش پیدا می کنند زیرا بدنشان به تولید خون قاعدگی بیشتر ، احتیاج پیدا نمی کند .

 

19- وقتی که قرص می خورم خونریزی بین ماه برایم امری طبیعی خواهد بود ؟

این موضوع « لکه بینی » یا ( خونریزی بین ماه ) نامیده می شود و برای یک یا دو ماه اول طبیعی است . اگر بیش از این طول کشد یا مایۀ دردسر شما شود ، با پزشک خودتان مشورت کنید .

 

20- آیا این قرص ها موجب تهوع یا بی حالی اول صبح می شوند ؟

بعضی زن ها اوایل که شروع به خوردن قرص می کنند ، گرفتار این عارضه می شوند ولی پس از آنکه بدن به قرص عادت کرد ، تهوع و بی حالی برطرف می شود .

در صورت پیش آمد این عوارض برای رفع ناراحتی می توان با مراجعه به پزشک داروهای ضد اسیدی خورد .

همچنین قرص را می توان درست قبل یا بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف کرد .

 

21- آیا این قرص ها موجب درد پستان می شوند ؟

خیر ، بعضی از زن ها درست قبل از شروع قاعدگی دچار درد پستان می شوند .

دانشمندانی که این پدیده را تحت تحقیق قرار داده اند ، اعلام کرده اند که خوردن قرص درد پستان را زیادتر نمی کند .

 

22- چرا بعضی از زن ها احساس می کنند که خیلی سنگین و ورم کرده هستند ؟

این احساس از اینجا ناشی می شود که بدن اینگونه زن ها درست قبل از آغاز قاعدگی مقداری آب جذب می کند ولی خوردن قرص ، این حالت را شدید تر نمی کند .

 

23- آیا قرص موجب بالا رفتن اشتها می شود ؟ آیا زن ها را چاق می کند ؟

اشتها در اثر خوردن قرص زیاد نمی شود ولی بعضی از زن ها وقتی شروع به خوردن قرص می کنند اندکی چاق می شوند . افزایش معمولی وزن در حدود پنج پاوند (2/265 کیلوگرم ) یا کمتر است . این امر موجب نگرانی نیست ، در حقیقت بسیاری از زن ها هم در اثر خوردن قرص لاغر می شوند .

 

24- خیلی بی حال و افسرده هستم ، آیا این افسردگی در اثر خوردن قرص نیست ؟

معمولا وقتی زنی افسرده باشد باید علت دیگری برای افسردگیش وجود داشته باشد ، اما زنی که قبلا چنین باشد ممکن است پس از خوردن قرص افسرده تر شود . در عین حال برای بسیاری از زن ها ، قضیه برعکس است . یعنی اغلب پس از خوردن قرص سرحال تر می شوند زیرا ترس از حاملگی فکرشان را آشفته نمی کند و بدین جهت احساس رضایت و خرسندی می کنند .

 

25- آیا این قرص ها موجب سردرد می شوند ؟

خیر ، تعداد زنان مبتلا به سردرد در میان مصرف کنندگان قرص و آنها که مصرف نمی کنند به یک اندازه است . دانشمندان عقیده دارند که خوردن قرص موجب بروز سردرد نمی شود . اگر مکرر دچار سردرد می شوید حتما بیادتان باشد که هنگتم مراجعه به پرشک برای گرفتن دستور قرص ، راجع به این موضوع هم با او صحبت کنید

26- آیا خوردن قرص موجب خواهد شد که نوجوانان فعالیت جنسی بیشتری داشته باشند ؟

خیر ، رواج قرص فعالیت جنسی نوجوانان را بیشتر نکرده است .

 

27- مذهب دربارۀ قرص چه می گوید ؟

تمام مذاهب بزرگ احتیاج به وجود یک نوع وسیله برای جلوگیری از باروری و افزایش جمعیت را قبول دارند . همۀ مذاهب با این حقیقت موافقند که بچه ای را که نمی توان به طور شایسته تربیت کرد و مورد محبت قرار داد ، نباید به دنیا آورد .

 

28- از پاره ای افراد مذهبی شنیده ام که رابطۀ جنسی بدون قصد توالد گناه است . آیا من اشتباه می کنم که بر خلاف این گفته قرص می خورم ؟

بسیاری از رهبران دینی عقیده دارند که رابطۀ جنسی بدون بیم از آبستنی ، کار بسیار سودمندی در زندگی زناشوئی است . این امر کمک می کند که زن و شوهر محبت متقابل و حسن تفاهم را که اساس سعادت خانوادگی است بیشتر و پایدارتر کنند . شما می توانید با افراد مذهبی دربارۀ این موضع صحبت کنید و آنگاه وجدان خود را قاضی و راهنمای خود سازید . از فرمایشات پیغمبر اسلام ( ص ) است که فرموده ، « بدترین سختی ها داشتن اطفال زیاد با درآمد ناچیز است … »

 

29- به نظر شما اگر مادرم بفهمد که من و شوهرم تصمیم به جلوگیری از حاملگی گرفته ایم چه خواهد گفت ؟

بسیاری از مادران از این جهت خوشحال می شوند زیرا می بینند شما مثل یک زن و شوهر مستقل رفتار می کنید و در فکر تنظیم خانوادۀ خود هستید ، تا بتوانید همان تعداد بچه ای را که می توانید تربیت کنید ، به دنیا آورید .

منبع:وب سایت شباهنگ

دسته بندی :
  • ۲ دیدگاه
  • سعید
  • ۰۲ فروردین ۱۳۹۲
  • 1,298 بازدید
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه
  1. nina گفت:

    با سلام.اگر در زمان مصرف قرص ال دی باردار شویم و به علت بیخبری از بارداری قرص را ادامه دهیم چه مشکلی برای جنین پیش می آید؟

تمامی حقوق این سایت برای رها فان محفوظ است و هرگونه کپی برداری از مطالب و قالب پیگرد قانونی دارد . طراحی و کدنویسی : شیکنا