طرز برخورد با قربانیان تجاوز جنسی - جدید 97

سکس,سکسی,س ک س,عکس سکسی

تبلیغات ویژهرزرو جایگاه

 

خانه / آموزش مسائل زناشویی / مقالات عمومی / طرز برخورد با قربانیان تجاوز جنسی

طرز برخورد با قربانیان تجاوز جنسی

طرز برخورد با قربانیان تجاوز جنسی

تجاوز و سوءاستفاده جنسي از تجربه هاي به شدت آسيب زايي است که مي تواند زندگي فرد را در منزل، محل کار و مدرسه به شدت مختل کند و تاثيرهاي منفي روي روابط بين فردي با دوستان، اعضاي خانواده، همکاران و در صورت تاهل، روابط جنسي و عاطفي با همسر داشته باشد…

با دکتر غلامحسين قائدي، روان پزشک و عضو هيأت علمي دانشگاه شاهد، درباره عوارض رواني چنين تجربه اي حرف زده ايم و از او خواسته ايم توصيه هايي به قربانيان و نزديکان آنها داشته باشد تا بتوانند از شدت اين عوارض رواني بکاهند.

اصطلاح تجاوز جنسي چه زماني به کار مي رود؟

تجاوز جنسي عبارت است از انجام رفتار جنسي با فردي بدون ميل و خواسته يا رضايت وي. تجاوز جنسي از نظر قانون به دو شکل انجام مي گيرد؛ در حالت اول که از آن به عنوان «تجاوز اجباري» ياد مي شود، شخص با فردي رابطه برقرار مي کند که ناراضي است و در حالت دوم رابطه و آميزش جنسي با افراد کم سن و سال (از نظر قانوني) انجام مي شود. در نوع اول، هميشه اجبار از طرف فرد متجاوز وجود دارد ولي در نوع دوم حتي اگر اين اقدام با ميل و رغبت فرد همراه باشد، چون از نظر قانون سن فرد کمتر از سن قانوني است، مسوول رفتار جنسي اش نيست و باز هم تجاوز محسوب مي شود، حتي اگر اجباري در کار نباشد.

معمولا بيشترين قربانيان چه کساني هستند؟

آمارها نشان مي دهند نزديک به 90 درصد قربانيان اصلي تجاوز هاي جنسي، زنان هستند اما مردان نيز ممکن است مورد تجاوز قرار گيرند. بعد از زنان، کودکان معمولا قرباني اصلي هستند.

چه عاملي باعث مي شود تا فردي اقدام به چنين رفتاري کند؟

دلايل تجاوز از نظر جرم شناسي متفاوت است؛ بيشتر تجاوزها طبق آمارهاي بين المللي به دليل مستي فرد متجاوز انجام مي شود، اما دلايل متعدد ديگري نيز براي اين کار وجود دارد؛ انحراف جنسي فرد متجاوز، خصومت، دريافت حق السکوت، تهديد، تضاد بافت هاي طبقاتي و اجتماعي جامعه، بيماري رواني فرد متجاوز و جنگ.

با توجه به اينکه فرد قرباني در شرايطي ناخواسته و به اجبار مورد آزار قرار مي گيرد، چنين رفتاري چه پيامدي از لحاظ رواني مي تواند براي او داشته باشد؟

معمولا بيشتر قربانيان تجاوزهاي جنسي، دچار علايم شديد اختلال هاي اضطرابي، افسردگي، اختلال استرس پس از ضربه عاطفي (PTSD) و مشکلات ارتباطي و هيجاني و عاطفي مي شوند. البته نوع تجاوز در بروز علايم پس از آن نيز تاثير دارد، مثلا افرادي که در جنگ مورد تجاوز قرار مي گيرند، علاوه بر آثار منفي تجاوز از ساير پيامدهاي جنگ نيز متاثر خواهند بود و علايم آنها ممکن است شديدتر باشد. بنابراين برنامه هايي که در اين بين، براي کمک به قربانيان طراحي مي شوند، بايد شامل بهبود و برطرف کردن علايم رواني، مشکلات جسماني، تقويت نگرش ها، بهبود روابط بين فردي و عاطفي باشد؛ به گونه اي که باعث ارتقاي کيفيت زندگي و بهزيستي آنها شود.

پس از اين حادثه اولين اقدامي که فرد قرباني يا اطرافيانش بايد انجام دهند، چيست؟

ايجاد احساس امنيت اوليه و اطمينان از سلامت جسمي اولين اقدامي است که بايد انجام شود. در اين شرايط قرباني بايد به مکاني که احساس امنيت مي کند مانند منزل، نزد دوستان يا افرادي که به آنها اطمينان دارد، پناه ببرد و سعي کند موضوع را با آنها مطرح کند.

معمولا بعد از تجاوز و سوءاستفاده جنسي، قربانيان ممکن است به دليل احساس شرم و گناه، تا مدت ها يا حتي گاهي هرگز در اين مورد با کسي صحبت نکنند زيرا در برخي جوامع، مطرح کردن اين مساله ممکن است آسيب هاي بعدي براي قرباني در پي داشته باشد.

در هر حال بايد سريعا به پزشک مراجعه کند تا اقدام هاي اوليه لازم انجام شود. اينکه فرد ابتدا به پزشک مراجعه کند يا موضوع را با افراد خانواده در ميان بگذارد و سپس براي انجام امور پزشکي اوليه اقدام کند، کاملا به شرايط او بستگي دارد. لازم است قرباني حتما با فردي مورد اعتماد به پزشک مراجعه کند. اقدام هاي پزشکي در تقويت سلامت جسمي اوليه و رفع آسيب هاي احتمالي بسيار موثر است زيرا در بيشتر تجاوزها به دليل رعايت نشدن نکته هاي بهداشتي، امکان بارداري، ابتلا به بيماري هاي مقاربتي و آسيب هاي جسماني جدي به دستگاه تناسلي وجود دارد.

اقدام بعدي بايد مراجعه به پليس و طرح اين مساله با آنها باشد. البته اين کاملا به فرهنگ و نگرش هاي فردي و خانوادگي قرباني بستگي دارد. در بسياري موارد، فرد قرباني يا خانواده به دليل ترس از آبروريزي يا به دليل شرم و حيا يا حتي ترس از متجاوز (به خصوص اگر او را بشناسند) اين کار را انجام نمي دهند. در هر صورت اگر به پليس مراجعه شود، اقدام هاي موثري مانند آزمايش DNA، نمونه بزاق دهان، نمونه ادرار، خون، نمونه مو از ناحيه شرمگاهي، بررسي ناحيه تناسلي و مقعد و… به وسيله پزشکي قانوني براي شناسايي متجاوز انجام خواهد شد.

با توجه به اينکه فرد قرباني علاوه بر آسيب هاي جسماني از نظر رواني نيز آسيب مي بيند براي سلامت روان او چه توصيه هايي داريد؟

معمولا افراد قرباني ممکن است به دليل ترس، اضطراب و نگراني تا مدت ها در منزل گوشه گير و دچار افسردگي شوند، علايم استرس پس از آسيب را از خود نشان دهند و به همين دليل روابط بين فردي، عملکردهاي اجتماعي، شغلي، تحصيلي و… آنها دچار اختلال و آسيب جدي شود.

از آنجا که علاوه بر آسيب هاي جسماني ناشي از تجاوز، فرد قرباني معمولا با آسيب هاي رواني جدي نيز روبرو مي شود و از نظر عاطفي و هيجاني آسيب خواهد ديد، بنابراين گام بعدي بايد کمک براي به دست آوردن سلامت رواني فرد باشد. براي اين منظور معمولا مراکز تخصصي برنامه هاي خاصي براي قربانيان تجاوزهاي جنسي دارند که شامل ايجاد نگرش هاي مثبت، تغيير عواطف و هيجان هاي مثبت و ارتقاي کيفيت زندگي و بهزيستي است. استفاده از اين برنامه ها مي تواند براي اين افراد مفيد باشد. نوع برنامه هايي که در اين مراکز ارائه مي شود، منعطف است و با توجه به شرايط خاص قرباني ممکن است تغيير کند.

البته نبايد فراموش کرد با توجه به تفکر حاکم بر جامعه، نگرش هاي فرد، نوع تجاوز، شرايط اجتماعي و طبقاتي فرد قرباني، نوع اقدام هايي که انجام مي شود، متفاوت است، اما به طور کلي اقدام ها در چارچوبي که اشاره شده قرار مي گيرند؛ البته با تغييراتي در برنامه ريزي و اجرا.

هفته نامه سلامت

دسته بندی :
 • ۲ دیدگاه
 • سعید
 • ۲۶ اسفند ۱۳۹۱
 • 1,840 بازدید
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه
 1. آرشام29 گفت:

  باسلام همسر من مورد تعرض قرار گرفته قبل ازدواج از طرف فامیلشان که بصورت تهدید ازش سو استفاده کردن و بنده تازه متوجه شدم میخواستم ی راهنماییم کنین که چیکار میتونم انجام بدم این قضیه هم منو هم همسرم را اذیت میکنه برا در جریان گذاشتن پلیس هم که نمیتونم اثابت کنیم ممنون میشم راهنماییمون کنین با تشکر از مطالب جالبتون

  • admin گفت:

   با سلام
   دوست گرامی بهترین کار این است که در هر شرایطی پشت و یاور همسرتون باشید و بهش احساس ارامش بدهید تا خداوند برایتان درجات بهشتی بیافزاید
   مطمئن باشید اگر این کار را بکنید خدا برای خودتان و نسلتان جبران میکند …

   در مورد این موضوع بهتر با یک وکیل مشورت کنید چون موضوع حقوقی و تجاوز به عنف حساب میشود و شوخی نیست