آشنایی با بلوغ پسران - جدید 97

سکس,سکسی,س ک س,عکس سکسی

سریال دستت را به من بدهسریال دستت را به من بده
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه

خانه / آموزش مسائل زناشویی / مقالات عمومی / آشنایی با بلوغ پسران
آشنایی با بلوغ پسران
http://www.rahafun.com/?p=4683

آشنایی با بلوغ پسران

آشنایی با بلوغ پسران

بلوغ زمان تغييرات سريع و يکي از مراحلي است که در سرتاسر طول حيات زندگي هر فردي با تغييرات مشخص و رشد سريع در همه اندام هاي بدن همراه است. اين رشد سريع و ناگهاني يک تا دو سال قبل از اين که پسر يا دختر به بلوغ جنسي برسند شروع مي شود و شش ماه تا يک سال بعد از آن هم ادامه مي يابد، بنابراين دوره ي کامل اين مرحله رشد سريع، حدود سه سال طول مي کشد. تغييرات ناگهاني و سريعي که هنگام بلوغ اتفاق مي افتد موجب سراسيمه شدن، دستپاچگي و نگراني نوجوانان شده و در خيلي از موارد منجر به بروز رفتارهاي ناهنجار و غير مطلوبي در آنان مي شود.
چون در مراحل بلوغ (قبل و بعد از بلوغ جنسي) نوجوان با تغييرات و مشکلاتي مواجه مي شود. بايد والدين يا آنان که با نوجوان نزديک تر هستند به آرامي تر و با توضيح کافي او را در جريان اين تغييرات قرار دهند…

بروز صفات ثانويه جنسي در مرحله ي قبل از بلوغ (اولين انزال) يعني خروج مني در پسران آشنا کردن نوجوانان با مسايلي که در دوره ي بعد از بلوغ ممکن است براي آنان پيش بيايد مانند استعمال مواد مخدر، مشروبات الکلي، مفاسد اجتماعي، معاشرت و هم نشيني با دوستان نابات و منحرف، مشاهده فيلم هاي ويديويي غير مجاز و… از مواردي است که بايد به آن توجه کافي داشت.
رعايت بهداشت فردي در زمان بلوغ و توجه به احکام شرعي و به جاي آوردن نماز، روزه و غسل در مواقع لازم از ديگر مواردي است که بايد با دقت و بيان روشن براي نوجوانان شرح داده شود.

تغييرات جسمي در دوران بلوغ
 

هنگام رشد سريع و ناگهاني دوران بلوغ، از نظر جسماني تغييراتي در نوجوانان به وجود مي آيد که اغلب موجب اضطراب، دست پاچگي و نگراني آن ها مي شود و اگر از اتفاقاتي که براي آن ها پيش مي آيد اطلاع و آگاهي نداشته باشند چه بسا اين دل نگراني آن ها ادامه پيدا کند و در تعدادي از نوجوانان در مراحل زندگي اثرات سوء و زيان باري بر جاي بگذارد. به طور کلي در اين دوران چهار تغيير مهم جسمي در نوجوانان پيدا مي شود که عبارتند از: 
* تغيير در اندازه ي بدن
* تغيير در اندام هاي بدن
* رشد و تکامل صفات اوليه جنسي
* رشد و تکامل صفات ثانويه جنسي 

صفات ثانويه جنسي
 

ظاهر پسران و دختران در مراحل رشد و تکامل دوران بلوغ بطور فزاينده يي با هم تفاوت پيدا مي کند. اين تغيير که معلول رشد تدريجي صفات ثانويه جنسي است آن ها را از هم متمايز مي سازد.

صفات ثانويه جنسي در مردان
 

* رويش موهاي زهار (شرمگاه)

اين موها حدود يک سال بعد از شروع بزرگ شدن بيضه ها و آلت تناسلي ظاهر مي شوند.
 

* رويش موي صورت زير بغل و افزايش موي بدن 
رويش اين موها پس از تکميل رشد موهاي زهار اتفاق مي افتد.

زبر شدن پوست
 

در دوران بلوغ پوست زبر شده و رنگ آن خاکستري مي شود.منافذ پوست هم بازتر و وسيع تر مي شوند.

فعاليت غدد چربي
 

در اثر افزايش فعاليت غدد چربي ممکن است جوش هايي روي صورت و پوست بدن ظاهر شوند که به آن ها آکنه مي گويند و محل شايع آنها صورت است.

تغيير صدا
 

تغيير صدا ناشي از رشد طناب هاي صوتي است. صدا در ابتدا خشن و بعد بم مي شود و در ابتدا کمي ناهنجار و شايد دورگه است، ولي به تدريج آهنگ صدا مطلوب تر مي شود.

رشد عضلات
 

عضلات (بخصوص عضلات سينه) رشد مي کنند و نيرو مي گيرند. 

علل بلوغ
 

از حدود پنج سال قبل از بلوغ جنسي، ميزان کمي از هورمون هاي جنسي توليد و ترشح مي شوند که اين ميزان به تدريج در دوران بلوغ افزايش مي يابد و سبب تکامل ساختماني دستگاه تناسلي و عمل غدد جنسي مي شود.
اين هورمون ها از غده يي به نام هيپوفيز که در قاعده ي مغز قرار دارد و نيز از غدد جنسي (بيضه ها در پسران و تخمدان ها در دختران) ترشح شده و با تأثيرگذاري بر ساير غدد و اثر متقابل بر يکديگر سبب رشد و تکامل بيضه و ساير اعضاي تناسلي و بروز صفات ثانويه جنسي مي شوند. اين اثرات متقابل در تمام طول حيات باروري افراد ادامه دارد و به تدريج کاهش مي يابد.
بنابراين پيدايش بلوغ در اثر ترشح هورمون هاي جنسي است و فعاليت هاي هورموني سبب بروز تظاهرات بلوغ خواهد شد. صفات اوليه جنسي مربوط به مقاربت جنسي، توليد مثل و در ارتباط با اعضاي دستگاه تناسلي است و صفات ثانويه جنسي شامل رويش موي صورت و ناحيه تناسلي و بم بودن و تغيير آهنگ صدا در پسران و تغييرات اندام ها در دختران است.
در زمان بلوغ هورمون هاي جنسي به تدريج افزايش مي يابند و تغييرات بدني را سبب مي شوند. به نظر مي رسد در سن شانزده تا هفده سالگي سطح هورمون مردانه «تستوسترون» در خون خيلي زياد مي شود و سپس به آهستگي کاهش مي يابد تا در افراد بزرگسال به ميزان ثابتي برسد.

صفات اوليه جنسي
 

صفات اوليه ي جنسي مربوط به فعاليت بيضه ها و آلت تناسلي است. بيضه ها غدد جنسي مردانه و عضو اصلي توليدمثل در مردان هستند. اين غدد اسپرم مردانه و هورمون تستوسترون توليد مي کنند و توليد اسپرم در تمام طول حيات مرد ادامه دارد.
– بيضه ها در پانزده سالگي فقط بيست درصد رشد دارند و بعد از يک يا دو سال سرعت رشد آن ها افزايش مي يابد و سپس کند مي شود، به طوري که در هجده سالگي اين رشد کامل خواهد شد.
کمي بعد از آن که رشد سريع بيضه ها شروع شد رشد آلت تناسلي مشخصاً نمايان مي شود. اولين مرحله، رشد طولي است و در تعقيب آن به تدريج بر قطر آلت افزوده مي شود. اندازه ي آلت تناسلي مانند ساير اندام ها از فردي به فرد ديگر متفاوت است. بعضي از نوجوانان از نازکي آلت تناسلي خود نگران هستند و براي مدتي اين احساس را دارند که رشد آن عادي نيست که البته باور غلطي است.
اولين انزال که يکي از معيارهاي بلوغ است. معمولا در هنگام خواب براي يک پسر نوجوان پيش مي آيد. اگر در مورد انزال چيزي به نوجوان گفته نشده باشد دچار نگراني و اضطراب خواهد شد، ولي بايد بدانيد که اين يکي از مراحل رشد و تکامل و امري طبيعي است.
بلوغ و رفتار جنسي اگر در مسير هدايت شده و درست قرار نگيرد آسيب پذيري و مخاطرات فراواني را به وجود مي آورد، بنابراين بايد با آموزش صحيح و بيان روشن نوجوانان را براي يک زندگي سالم و با نشاط همراه با مسؤوليت پذيري خانوادگي آماده کنيم.

 

منبع:راسخون

دسته بندی :
 • ۱۵۲ دیدگاه
 • سعید
 • ۲۰ بهمن ۱۳۹۱
 • 23,536 بازدید
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه
 1. محمد گفت:

  سلام اقای دکتر من تو۱۳سالگی به بلوغ رسیدم الان۱۵سالو پنج ماهمه یه سوالی داشتم اونم اینه که اگه از داروهایی که بلوغ رو عقب میندازن استفاده کنم امکان داره بدنم مدت زمان بیشتری رشد کنه یا اثر بلعکس داره فقط میخوام بدونم اگه ازین دارو استفاده کنم بدنم مدت زمان بیشتری رشد میکنه یا نه؟؟

  • saeid گفت:

   با سلام
   بدون مشورت با متخصص هیچ نوع دارویی را مصرف نکنید , به شما ورزش و تغذیه مناسب را پیشنهاد میکنیم .

 2. محمد گفت:

  سلام ببخشید من۱۵سالو پنج ماه دارم موهای شرمگاهم زیر بغلم و زیر شکمم دراومده منی هم خارج شده صدام هم تعغیرش تموم شده قد بنده۱۸۰و وزنم۷۸است ایا من تازه بلوغم شروع شده یا اخراشم راستی موهای صورتمم یکم دراومده و سیبیل هن دراوردم لطفا جواب بدید لطفاااااا

  • saeid گفت:

   با سلام
   شروع دوره بلوغ با رویش موهای زیر بغل و شرمگاه آغاز و پس از حدود ۴ سال کامل میشود , با توجه به توضیحاتی که دادید بلوغ شما در حال تکمیل در مراحل پایانی میباشد .

 3. Sajjad گفت:

  سلام من ۱۵ سالو ۲ ماه دارم موی شرمگاه و زیر بغلمم در اومده ولی نمیدونم منی خارج شده یا نه از کجا متوجه بشم .صدامم تو این ماه در حال تغییر بوده مرسی که پاسخ دهید

  • saeid گفت:

   با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید بلوغ شما تازه شروع شده است و رشد قد شما نیز در سه سال آینده جهش بسیار خوبی را خواهد داشت
   توجه بفرمایید که رفتن به ورزش هایی مثل والیبال و همچنین خواب کافی و به موقع و در ادامه تغذیه مناسب میتواند قد بلند تری برای شما حاصل کند

 4. سیاوش گفت:

  سلام من پسری ۱۴ سال ام من یک روز یا دوز در میان خود ارضایی میکنم چگونه ترک کنم لطفاً پاسخ دهید

 5. سما گفت:

  سلام پسری ۱۲ ساله دارم صداش تغییر کرده موهای پاشم کلفت شده وموهای زیربغلش کمی دراومده قدش۱۵۰ سانته صبح که از خواب بیدار میشه تا ده دقیقه ای آلتش حالت نعوظ داره فکر نمیکنم محتلم شده باشه حالا من نگران قدشم آیا پسرم بلوغش کامل شده برای قدش مشکلی نداره

  • saeid گفت:

   با سلام
   نکته اول : با توجه به سن پسرتون ایشون بلوغ زودرس دارند که در نسل امروز مسئله کاملا رایجی هست , نکته دوم : دوره تکمیل بلوغ حدود ۴ سال میباشد و در این دوره قد به صورت جهشی افزایش خواهد داشت که با ورزش و تغذیه مناسب میتوان این میزان رشد قد را به میزان قابل توجهی افزایش داد , پیشنهاد میکنم در ابتدا از نظر روحی پسرتون رو آماده ورود به دوره جدید زندگیش کنید تا خدایی نکرده این بحران دچار مشکلاتی اعم از خودارضایی و .. نکندش, این آماده سازی بهتر است توسط پدر و یا یک مرد نزدیک انجام شود .و در ادامه حتما به یک متخصص تغذیه برای رشد بهتر فرزندتون مراجعه نمایید .
   با تشکر

 6. علی گفت:

  سلام
  من ۱۶سالمه میخواستم بدونم چطوریی خودارضایی رو ترک کنم هر چی مقاومت میکنم بازم نمیشه راههای مختلفی مثل تلقین به خود در حالت الفا وازاین کارا کردم ولی نتیجه نداشت چه کنم؟؟؟
  لطفا سریع جواب بدین.

 7. عرفان گفت:

  سلام من پسری چهارده ساله ام موهای زهارم در آمده است و همچنین موهای زیر بغلمم هم همینطور قدم ۱۷۸ سانته تنها مشکلی که دارم این است نه موهای صورتم درآمده است و نه صدام عوض شده به خصوص رو صدا خیلی ناراحتم ایا من به بلوغ نرسیده اام؟ ممنون.

 8. علی گفت:

  سلام من دو سه بار که هنوز موهای التم کامل نشده بود با مو بر موهای التم را زدم اشکالی ندارد؟؟

 9. علی گفت:

  سلام مرسی بابت پاسختون من ۱۸سالو۶ ماهمه قدم ۱۶۴ رفتم دکتر قدد از برام عکس از مچ دست نوشت رفتم انداختم به دکتر قدد نشون دادم سن استخوانیم ۱۷ سال بود دکتر گفت هنوز خیلی رشد داری حداقل به ۱۷۰ میرسی الان واقعا به ۱۷۰ میرسم لطفا جواب بدین ممنون

  • سعید گفت:

   با سلام
   این که پزشک این نظر رو دادند احتمال زیاد درست است ولی برای رشد قدی سعی کنید پارفیکس استفاده کنید

 10. علی گفت:

  سلام من قدم ۱۶۴ ماهی سه الی چهار بار در خواب جنب میشوم ایا زیاد نیست جنب شدن زیاد برا قد ضرر هستش یانه لطفا جواب بدین

 11. بی نام گفت:

  سلام ببخشید من ۱۶سالمه و به صورت طبیعی حدود ۱۰ماه پیش به بلوغ رسیدم و اصلا هم کنجکاو مسایل جنسی نبودم ولی حدود دو ماهه که خیلی به فکرم میاد و دو بار هم برای اولین بار خودارضایی کردم. همینطور تحریک می شوم که عکس ها و فیلم هری مبتذل ببینم و چند بارهم دیده ام کمکم کنید به حالتی قبلی ام برگردیم

  • سعید گفت:

   با سلام
   نیاز جنسی یک نیاز طبیعی است و باید در زمان مناسب و در شرایط مناسب یعنی ازدواج به ان پاسخ گفت و اگر از راه های نامشروع به ان جواب بدهیم باعث ضرر های جسمی و روحی میشود
   سعی کنید از دیدن تصاویر تحریک امیز و افکار جنسی دوری کنید و انرژی خود را با ورزش مثل بدنسازی تخلیه کنید

 12. علی گفت:

  سلام من یه هفته پیش بیضه هام ضربه خورد اولش درد داشتم بعد خوب شد ولی الان بیضه سمت راستم درد میکنه یه کم و بیضه سمت راستم پاین تر بیضه سمت چپمه الان طوریه که نمیدونم خوب راه برم بیضه هام به پاهام برخورد میکنه و اذیت میکنه حالا چی کار کنم علت از چیه لطفا جواب بدین

 13. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من پسری چهارده ساله هستم که قدم ۱۶۰ سانت است آلت تناسلی ام در حالت کشیده ۶/۵ است و قدم نسبت به هم سن هام کمه ومو های زیر بغل و زهار من رشد کردند و توسط دکتری که قرص هایی به نام سولفات روی الحاوی و فک کنم دوتا قرص ویتامین که هردو گرد هستن و هر دوماه یک بار مصرف میکنم و توسط اون ها مایع منی من خارج شد حالا دوتا سوال دارم آیا نماز به من واجب و دوم حدودا تو چه سنی به بلوغ میرسم و قدم بلند میشه لطفا جواب بدید خیلی برام مهم…با تشکر

  • سعید گفت:

   با سلام
   به محض رویش موی زیر بغل بلوغ آغاز میشود و البته خروج مایع منی نیز یکی از نشانه های بلوغ است , از زمانی که مو رویش کرده بلوغ شده اید و نماز به شما واجب شده است , رشد قدی و .. از اغاز بلوغ شروع شده و ۴ ساله کامل میشود

 14. علی گفت:

  سلام ایا بعد اومدن اب منی رشد قدی خواهیم داشت؟

  • سعید گفت:

   با سلام
   بعد از بلوغ حدود ۴ سال رشد بدن سرعت پیدا میکند ولی خارج شدن منی ربطی به رشد بدن ندارد

 15. علی گفت:

  سلام دیدن خواب جنسی و امدن آب در خواب آن آب منی هستش؟ لطفا جواب بدین

 16. ماری گفت:

  ای پسرا. شما اینقدر بدبختین بعد از ما ایراد می گیرین ها؟
  شما بلوغتون تو دو روز صورت میگیره اینقدرگریه و زاری دارین؛ پس تکلیف ما دخترا که از ی روزی تا ابد پریود ایم چیه؟ فکر کنم ما تا مرز خودکشی بریم. ای روزگار! هیییییی! دلم به حالتون می سوزه. ی کوچولو هم خندم میگیره. شما ها اینقدر مشکل داشتین و ما خبر نداشتیم؟ چشمم روشن
  پس جامعه برای همین بدبختیا تونه که راحت تر پذیرفتتتون.

 17. ali گفت:

  سلام
  شما سعید … هستید؟

 18. nima گفت:

  سلام ۱۴ سالمه دچار خود ارضایی شدم به طوری که وقتی خود ارضایی میکنم از التم خون میزنه بیرون چی کار کنم

 19. بی نام گفت:

  سلام
  من همون پسر ۱۴.۵ ساله ای هستم که با همین نام هم پیغام داده بودم
  پیغامم هم چند تا پایین تر هستش
  ببخشید یه سوال داشتم
  چرا بعضی اوقات آلتم خود به خود تکان میخورد و پس از آن در بعضی مواقع مایعی از آن خارج می شود ؟!
  آیا دچار خود ارضائی شده ام ؟
  آیا باید غسل کنم ؟
  آیا این موضوع طبیعی است ؟
  خواهشا جواب بدید خیلی نگرانم کرده این موضوع

  • سعید گفت:

   با سلام
   اگر خودتان کاری کنید تا به اوج لذت جنسی برسید تا منی از شما خارج شود این کار خودارضایی است و گناه کبیره است و باید غسل کنید
   ولی اگر حرکت آلت آرام است و مایع خارج شده شفاف و بدون بو است ان مذی است
   در سایت در مورد مایع مذی و منی تحقیق کنید تا فرق این دو را متوجه شوید

 20. بنیامین گفت:

  سلام،من پسرم ۱۸سالمه به بلوغ نرسیدم،چیکار کنم به بلوغ برسم؟؟؟از میوه ها و چیز های طبیعی چیزی رو میشناسین ک به رسیدن بلوغم تاثیری داشته باشه؟ممنون میشم

  • سعید گفت:

   با سلام
   به متخصص غدد مراجعه کنید در اولین فرصت تا راهنمایتان کنند
   تاکید میکنم حتما مراجعه کنید

 21. ابوالفضل گفت:

  سلام من الان چهارده سالمه تقریبا موهای زیر بغلم خیلی کمهاما بالای التم مو هست اندازه التمم در حالت نعوظ ۴سانت ودر حالت ایستادهای ۸ سانت است میخواسم بیبنم ک طبیعی هست یانه ومایه منی ازم خارج نشده میخواسم ببین به بلوغ رسیدم یا نه

 22. دانیال گفت:

  من ۱۸سالمه پسرم ولی به بلوغ نرسیدم چیکار کنم

  • سعید گفت:

   با سلام و عرض ادب
   آیا نشانه های بلوغ را میدانید ؟
   برای بررسی در اولین فرصت به متخصص غدد مراجعه نمایید

 23. دانیال گفت:

  سلام من پسری ۱۸ساله هسم پیش دانشگاهی علوم انسانی،بعضی موقع ها صب ک پا میشم آب ازم اومده بیرون ولی نمیدونم غلیظه یا نه ولی خواب نمیبینم آبم همینجوری میاد شبا‌،از قدم راضیم ۱۸۵سانته اندازه آلتم ۱۷سانته،ولی ریش و سبیل در نیومده،من کی ب بلوغ کامل میرسم تو رو خدا کمکم کنید،امسال باید برم دانشگاه.از همتون التماس دعا دارم،ممنون

  • سعید گفت:

   با سلام
   اسم این اب منی و شما در این حالت محتلم میشوید و باید غسل جنابت کنید
   برای احتلام حتما نباید خواب ببینید ! این مورد کاملا طبیعی سایز الت نیز طبیعی
   سعی کنید مقالات اموزشی در مورد جسم خودتتون مطالعه فرمایید .

 24. بی نام گفت:

  سلام من تقریبا ۱۴ سال و ۵ ماهه هستم و پسر هستم
  موهای زیر بقل و زیر شکم ( زیر آلت ) مقدار کمی رشد کرده و پاها و دست هایم مقداری مو در آورده و قدم هم ۱۵۵ سانت است
  مایع منی هم هنوز خارج نشده است
  فقط تنها مشکلی که دارم این است که بعضی دوستان مدرسه ام از من خیلی قد بلندتر و صدایشان هم دورگه شده است
  آیا بدن من طبیعی است
  آیا بلوغ دیررس دارم یا زودرس است
  خواهشا جواب بدهید

  • سعید گفت:

   با سلام
   بلوغ شما نرمال است و در چند ماه اینده بلوغ شما تکمیل میشود , در ضمن مایع منی پس از تکمیل دوره بلوغ درخواب از شما خارج میشود و اصطلاحا شما محتلم میشوید و باید غسل کنید , در ضمن نماز و روزه نیز بر شما واجب است الآن .
   در همین دوران بلوغ رشد قد شما به طور چشم گیری افزایش میباید چه بسا از همکلاسی های خود قد بلند تری بدست خواهید اورد البته ورزش و بارفیکس و تغذیه مناسب باعث میشه رشد قد بسیار مناسب تری داشته باشید .
   برای مشاوره دقیق به متخصص مراجعه فرمایید .
   با تشکر

 25. ساداتے گفت:

  وای همه اینجا پسرن ولی من دخترم پسرا چقد مشکل دارن فکر میکردن فقط دخترا مشکل دارن

 26. .. گفت:

  سلام
  ۱۴ سالمه و تمام علائم بلوغ رو دارم
  به تازگی خیلی زود به زود حدود ۷ روز یکبار دچار انزال شبانه میشوم ایا مشکلی هست
  سپاس☺

  • سعید گفت:

   با سلام
   خیر کاملا طبیعی
   اگر مایلید دوران بلوع و تا به رسیدن به ازدواج را راحت طی کنید به هیچ وجه به مسائل جنسی فکر نکنید و مطالب و عکس های جنسی تماشا نکنید
   زیرا دچار بیماری خوذارضایی میشوید

 27. دانی گفت:

  سلام خواهش میکنم اگه امکان داره جوابو به ایمیلم بفرستید اگر هم نمیشه سریع جواب بدید من ۱۱ سال و نیم سنمه ولی التم تو حالت حداکثر اندازه ۵ سانتی متره و دوستمم اندازه گرفت ماله اون ۹ بود ینی من مشکلی دارم؟ دوستم فقط چند روز از من کوچیک تره هر دو مردادی هستیم خیلی استرس دارم که یه وقت مشکلی داشته باشم توروخدااااااااااااا جواب بدید

  • سعید گفت:

   با سلام
   خیر دوست عزیز شما مشکلی نداری
   فقط کنجکاری بیش از حد در این مسائل ممکن برای شما بلوغ زود رس ایجاد کند که عوارض های شدیدی به دنبال خواهد داشت
   دوستتون احتمال بسیار زیاد بلوغ شده اند که حدود ۲ سال از زمان طبیعی ان زود تر است !!!
   در کل برای این که بتوانید زندگی راحتی داشته باشید از فکر کردن و حتی صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با دوستان دوری کنید

 28. Rasool گفت:

  سلام من ۱۲ونیم سالمه اندازه آلت من حدود ۱۱سانتی متر است مو های اطراف آلتم در اومده و آب منی هم آمده.می خواستم بدونم به بلوغ رسیدم یا نه؟
  در ضمن مو های من در اومده ولی نمی تونم با پدرم در میا بذارم لطفا راهنمایی کنید من باید چه کار کنم

  • سعید گفت:

   با سلام
   بله شما به بلوغ رسیده اید و تکلیف شده اید و از این پس نماز و روزه بر شما واجب است
   هیچ جای نگرانی نیست زیرا این یک اتفاق طبیعی و زیبا در زندگی هر پسر است ولی
   یک خطر رو به شما گوش زد کنم که از افکار جنسی و دیدن فیلم های جنسی دوری کنید
   و به هیچ وجه به سمت ان نروید که خطر بسیار بزرگی برای سلامتی شما خواهد بود
   زیرا با رفتن به سراغ ان دچار بیماری خود ارضایی خواهید شد که عوارض بسیار شدید
   خواهد داشت .

   خود ارضایی یعنی کاری با خود کردن که منی از انسان خارج شود که در صورت انجام ان
   باعث اعتیاد و ضرر های بسیار زیادی خواهد شد

 29. سعید گفت:

  سلام
  من ۱۵ سالمه و موهای شرمگاهی دراورده ام ولی من از من خارج نشده خیلی نگرانم لطفا کمک کنید

  • سعید گفت:

   با سلام
   طبیعی
   لطفا در امور جنسی کنجکاو نشوید و بگذارید به صورت طبیعی مراحل طی شود که اگر غیر از این کنید
   دچار بیماری هایی همچون خودارضایی میشوید

 30. متین گفت:

  سلام!
  من پسری ۱۴ ساله هستم
  دور و بر آلتم مو روییده
  چند تا تار هم زیر بغلم
  در حالت نعوظ التم ۷ سانت هست
  منی ازم خارج نشده

  برای انجام دادن تکالیف دین باید بلوغ کامل شه (منی خارج شه)یا نه؟

 31. علی گفت:

  سلام من پسری ۱۶ سال هستم ولی هیچ نشانه بلوغ ندارم مشکلی هست

 32. ماهان گفت:

  سلام من ۱۱ سالمه بالای بیضه ام مو رشد کرد ولی اصلا حس بلوغ ندارم مشکل تحریک جنسی هم ندارم ولی می خواستم بدونم آیا من به بلوغ رسیده ام

  • سعید گفت:

   با سلام

   دوست عزیز رویش موی بالای الت شروع بلوغ است و دوره آن ۴ سال است
   توجه کنید که با توجه به خطرات شدید این دوران از افکار جنسی و دیدن صحنه های جنسی دوری کنید
   تا به سلامت این دوران را سپری نمایید

 33. Pedram گفت:

  سلام من ۱۲ سالمه و طول التم ۴ سانت هست طبیعیه؟بعضی وقت ها به ۵ یا ۶ هم میرسه ممتون میشم یکم زود جوابم رو بدید.

  • سعید گفت:

   با سلام
   با توجه به سن و این که هنوز بلوغ نشده اید و حتی اگر شده باشید هم اوایل بلوغ میباشید طبیعی
   در ضمن اگر بلوغ نشده اید از افکار جنسی به شدت دوری کنید

 34. علی گفت:

  سلام ببخشیدمن۱۴سالمه از۱۱سالگی بلوغم شروع شده قدم۱۶۰سانتی مترایابازهم رشدمیکنم. تاچه سنی رشدمیکنم

  • سعید گفت:

   با سلام و عرض ادب
   اصولا در پسران قد تا ۲۵ سالگی رشد میکند ولی رشد اصلی یک پسر از بلوغ تا ۶ سال بعد از آن است که در سال اول افزایش قد بسیار شدید تر از سال های بعدیست
   با این وجود اگر افزایش قد براتون مهم حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با دارو و تغزیه و ورزش مناسب قد شما افزایش بیشتری داشته باشد

 35. محمد گفت:

  سلان ببخشید من چهارده سالمه اندازهی التم۶سانتیمتر خوب ایا؟؟؟؟؟

 36. محمد گفت:

  با سلام پسرم اخود ارضایی در دوران بلوغی گناه محسوب میشود

 37. علی619 گفت:

  سلام.من ۱۷سالمه موهای زهارم در اومده ولی تا ناف نه پرپشت هم هست از زیر بغل هم مودراومده ولی من هنوز صورتم مو درنیومده سبیل کم پشتی هم دارم این موضوع منو نگران میکنه خواهشا جواب بدید.

 38. مهدی گفت:

  سلام پسری ۱۴ساله ام روزی دوبار خودارضایی میکنم اشکلل نداره

 39. سلیم گفت:

  ببخشید خودارضایی چیست؟

  • سعید گفت:

   با سلام
   هر اقدام که شخص کاری کند که منی از او بیرون اید البته جنب شدن در خواب مشکلی ندارد و طبیعی است

 40. ابراهیم گفت:

  سلام من سیزده سالمه و آلتم در حالت نعوظ۹سانتیمتر است و زیر بغلم و بالای آلتم موداره دست و پایم هم مو داره ولی مایع منی ترشح نمیشه و بجای آن ماهی مانند آب ترشح میشه میخواستم بدونم به بلوغ رسیده ام.

  • admin گفت:

   با سلام
   بله به بلوغ رسیده اید و در حال تکامل دوره است بلوغ تون فقط سعی کنید به افکار جنسی فکر نکنید و به هیچ وجه خودارضایی سمتش نروید چون زندگیتون نابود میکن

 41. حسام گفت:

  سلام دوستم ۱۳سالشه بهم گفت موهای بالای التش در اومده واب منی تو خواب ازش خارج نمیشه بلکه موقع خود ارضایی خارج میشه ایا دوستم به سن تکلیف رسیده؟ ممنوت

 42. نسیم گفت:

  سلام من پسری ۱۳ ساله دارم چند روز پیش فهمیدم که در حمام و و وقتی که تنهاست خودارضایی میکنه . پدرش هم وقتی که پنج سالش بود از دست داده من چطوری درباره ی بلوغ باهاش حرف بزنم

  • admin گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه خودارضایی در جامعه امروز به صورت افسار گسیخته ای درحال افزایش و اکثر نوجوانان به علت برخورد با دوستان و اعتماد به ان ها دچار این مشکل میشوند ، در ۹۹ درصد موارد به ضررات و عوارض مخرب ان نیز اگاه نیستند و حتی نمیدانند
   که این کار یک گناه کبیره است ..
   راه حل مشکل شما : بهترین راه مراجعه به یک مشاوره مرد میباشد ، به هیچ وجه در مورد مسائل جنسی با فرزند پسر خود صحبت نکنید ، مشاوره در یک جلسه میتواند فرزندتون از این مشکل اگاه کنید

   با تشکر

 43. حسین گفت:

  سلام من پسری ۱۷ ساله ام قدمم ۱۷۲هستش ایا طبیعی است یا خیر

 44. ریضا گفت:

  من هفده سالمه.همیش احساس ضعف دارم.و قدم نسبت ب همسنام کوچیکه.چیکار کنم .ممنون

 45. 22222 گفت:

  پسری سیزده ساله هستم همع مشانه های بلوغ به جز مایف منی رو دارم بجای منی نایعی بی رنگ از من ترشح میشه و التم هم سیزده سانتی متره طبیعیه

 46. مهرداد گفت:

  باسلام. منظورتونا متوجه نشدم یعنی الان تکلیف شدم و باید نماز بخونم؟؟؟ لطفا زود جوابما بدید. باتشکر.

  • admin گفت:

   با سلام
   کسی که بلوغ میشود باید نماز و روزه و مابقی موراد را انجام دهد مخصوصا انتخاب یک مرجع تقلید و نماز خواندن

 47. Amir2002 گفت:

  میخواستم ببینم الان من معمولی اند ؟؟ تقریبا صورتم مو داره زیر بغل هم همینطور
  قدم ۱۷۷٫۵ و طول التم ۱۷سانت معمولیع ؟؟؟

 48. mohammad گفت:

  سلام
  پسر من ۱۲ سالشه ولی تو هنگام رفتارو این هاش نغوظ نمیبینم التش در حالت طبیعیه
  هنوز به سن بلوغ نرسیده ؟؟؟

 49. مهرداد گفت:

  با سلام. من ۱۲ سالمه رو و دور بیضه مو رشد کرده لطفا زود تر جوابما بدین خواهش میکنم خیلی نگرانم. با تشکر از شما

  • admin گفت:

   با سلام
   دوست عزیز شما بلوغ شده اید
   نگران نباشید این یک پروسه طبیعی
   از این به بعد شما تکلیف هستید و باید مرجع داشته باشید

 50. ali گفت:

  خواهش میکنم زودتر جواب بدین!

 51. bad boy گفت:

  متشکرم از سایت خوبتون

 52. سمیه گفت:

  باسلام پسرم ۱۳سالشه واولین انزالشوبامن درمیان گذاشت ایابایدباپدرصحبت کنه یامن راهنماییش کنم ممنون

  • admin گفت:

   با سلام
   اگر منظورتون محتلم شدن در خواب است که خوب تنها راهنمایی شما این است که به پسرتون بگویید تکلیف شده است و بعد از این حالت باید غسل کند
   تمامی مابقی موارد باید یک مرد نزدیک به وی اموزش دهد و شما به هیچ وجه در مورد این مسائل با پسرتون صحبت نکنید

 53. محمد گفت:

  سلام من ۱۷سالمه طول التم در حالت رک ۱۵سانته ایا طبیعی هست

 54. عرفان گفت:

  سلام ۱۴سالمه هر ۳روز یکبار خود ارضایی میکنم مشکلی داره…….راهنماییم کنید ممنون

 55. میلاد گفت:

  باسلام من نوجوانی ۱۵ساله هستم اب منی من هنوز در نیومده اما دور بیضه هایم مو رشد کرده من خیلی نگرانم باتشکر

 56. amir گفت:

  سلام/ببخشید من اعتیاد به خودارضایی دارم منو راهنمایی کنید که ترکش کنم در ضمن من ۱۵ سالمه

 57. امیر گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه آلتم ۶ سانته طبیعی است

 58. محمدرضا گفت:

  سلام من پسری ۱۴سالمه هستم التم پر حالت نعوظ ۹٫۵سانته ایا طبیعیه یا ن توروخدا زود جواب بدید

 59. مرتضی گفت:

  سلا خسته نباشید ببخشید من زیر التم کمی بو درومده به بلوغ رسیدم

  از چند نفر پرسیدم گفتن باید بیشتر بشه درسته ؟؟؟؟؟؟؟خیلی نگرانم

 60. kian گفت:

  بسیار مطالب جالب و آموزنده ای بود
  باتشکر

 61. عماد گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه صدام کلفت نشده موهای پام خیلی کمه و موهای دستم موهای شکمم تازه جوونه زده و ریش و سبیل ندارم و خیلی ناراحتم این مشکل منو خیلی اذیت میکنه.کمک کنید.

  • admin گفت:

   با سلام این طبیعی بعد مدتی بلوغ که تکمیل شود شما یک مرد بالغ خواهید شد
   و از خلقت خود لذت خواهید برد دوست گرامی …
   برای از بین بردن مو های بدن از موبرنوره استفاده کنید

 62. علی گفت:

  سلام من مادی هستم که یک پسر 13ساله دارم مسائل بلوغ رو چجوری باهاش درمیان بزارم

  • admin گفت:

   با سلام
   بدون شک باید پدر یا عمو و یا دائی یا همراه ان معلمین وی این مسائل را به وی اموزش دهند
   کتاب های اموزشی هم میتواند مناسب باشد ولی به هیچ وجه مادر نباید این مسائل را با فرزند در میان بگذارد

 63. علی گفت:

  من سیزده سالمه مایه منی نیومده ولی مو های آلتم در اومده می مایه میاد

 64. احمد گفت:

  با سلام
  من پسری سیزده ساله هستم زیر بغلم خیلی کم مو دراورده و التم موی زیادی اطرافش داره و چندین بار اب من اومده از التم من به بلوبلوغ رسیدم؟

 65. امیر گفت:

  باسلام ./پسرس 15 ساله هستم آلت من در حالت نعوظ 16 سانته ایا طبیعی هستش؟

 66. عرفان گفت:

  سلام وعرض ادب اقایه دکتر من پونزده نیم سالمه نمیدونم به بولوغ رسیدم یانه مثلا صدام یزره تغییر کرده موهایه اطرافه التم درومده موهایه زیر بغلم یزره دستم پامم یزره درومده والته من درحالت خواب پنج سانته درحالت نغوظ ده سانته عایا طبیعی هستش اقایه دکتر من خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

 67. الی گفت:

  با سلام پسری دارم 13 ساله چند وقتی است که متوجه شدم با آلت خود ور می ره و همین طور در داخل حمام ور می ره با آلتش به نظرتان این طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم یا مشاوره ببرم تورو خدا کمک کنید خیلی نگرانشم اگر باید به پزشک مراجعه کنم چه نوع پزشکی باشه؟

  • admin گفت:

   با سلام
   باید پدرش باهاش صحبت کنه و براش روند بلوغ و تغییراتی که براش رخ میده رو خیلی دوستانه توضیح بده
   توجه کنید پسر در این سن لبه تیغ قرار داره چون از یک سو نگرانی شدید بابت تغیراتی که در بدنش رخ میده داره و از سوی دیگر خطر ابطلاء به خود ارضایی رو داره که تا اخر عمرش میتونه تحت تاثیر قرار بده زندگی شو
   نیاز به پزشک نیست فقط باید پدرش خیلی دوستانه کاملا اگاهش کنه و توجیهش کنه در صورت کنجکاوی و … ممکن مشکلی برایش پیش بیاد که خیلی اذیت بش

 68. M.s گفت:

  سلام. اگر منی زیاد از آلت تناسلی خارج شود ضرری ندارد؟

 69. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید من پسری 14ساله ام تمام علائم را دارم اما نه اب منی دارم و الت ام هم در حالت نعوذ 4سانتی متر استایا کوچک است ؟؟؟ لطفا زود جواب بدهید باتشکر از سایت خوبتون

 70. اقای x گفت:

  با عرض سلام پسری 16 ساله ام اما قدم کوتاه هست باید چه کنم؟

 71. احمد گفت:

  سلام.پسرم.16 سالمه.اکثر مشخصات بلوغ رو دارم.بجز رویش مو در نقاط بدن مثل سینه و ریش.و التم در حالت نعوظ 14سانته.طبیعیه؟

 72. امیر گفت:

  سلام من پسری ۱۳ ساله هستم هنوز اب منی ندارم الت تناسلی من در حالت نعوظ 9 سانت است ایا طبیعی است

 73. امیر گفت:

  یک سوال داشتم
  پسری هستم 16ساله که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده ام چه کار باید بکنم؟؟؟

 74. . گفت:

  سلام اگر کسی با استمنا منی خودش رو خارج کنه یعنی خودش را به سن بلوغ رسونده و باید نماز و روزه بگیرد؟

 75. سلینا گفت:

  خوب ولی همه این هارو می دونن

 76. نگبن خانوم گفت:

  ممنون واقعا عااااالی بود

 77. فری گفت:

  خیلی عالی بود ممنون از مطالبتون

 78. xxx گفت:

  مرسی از مطلب خوبتون :disdain:

 79. x گفت:

  خیلی ممنون خیلی چیزا یاد گرفتم :rose: :brokenheart: :brokenheart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :heart: :heart: :heart: :rose: :rose: :rose:

 80. ارسام گفت:

  ممنون خوب بود

تمامی حقوق این سایت برای رها فان محفوظ است و هرگونه کپی برداری از مطالب و قالب پیگرد قانونی دارد . طراحی و کدنویسی : شیکنا