آشنایی با بلوغ پسران نشانه بلوغ | جدید 96

عکس بازیگران زن,سکس,س ک س,شب زفاف,ترک خودارضایی,خوردن

آموزش مسائل زناشویی,اس ام اس ,عکس بازیگران,بیوگرافی بازیگران,مدل,دختر زیبا,گالری

اخبار جام جهانی

آخرین مطالب ارسال شده

توجه

باکس ویژه

توجه

باکس ویژه
خرید بک لینک

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

باکس ویژه
بازدید : 23,016 views

آشنایی با بلوغ پسران

آشنایی با بلوغ پسران

بلوغ زمان تغييرات سريع و يکي از مراحلي است که در سرتاسر طول حيات زندگي هر فردي با تغييرات مشخص و رشد سريع در همه اندام هاي بدن همراه است. اين رشد سريع و ناگهاني يک تا دو سال قبل از اين که پسر يا دختر به بلوغ جنسي برسند شروع مي شود و شش ماه تا يک سال بعد از آن هم ادامه مي يابد، بنابراين دوره ي کامل اين مرحله رشد سريع، حدود سه سال طول مي کشد. تغييرات ناگهاني و سريعي که هنگام بلوغ اتفاق مي افتد موجب سراسيمه شدن، دستپاچگي و نگراني نوجوانان شده و در خيلي از موارد منجر به بروز رفتارهاي ناهنجار و غير مطلوبي در آنان مي شود.
چون در مراحل بلوغ (قبل و بعد از بلوغ جنسي) نوجوان با تغييرات و مشکلاتي مواجه مي شود. بايد والدين يا آنان که با نوجوان نزديک تر هستند به آرامي تر و با توضيح کافي او را در جريان اين تغييرات قرار دهند…

بروز صفات ثانويه جنسي در مرحله ي قبل از بلوغ (اولين انزال) يعني خروج مني در پسران آشنا کردن نوجوانان با مسايلي که در دوره ي بعد از بلوغ ممکن است براي آنان پيش بيايد مانند استعمال مواد مخدر، مشروبات الکلي، مفاسد اجتماعي، معاشرت و هم نشيني با دوستان نابات و منحرف، مشاهده فيلم هاي ويديويي غير مجاز و… از مواردي است که بايد به آن توجه کافي داشت.
رعايت بهداشت فردي در زمان بلوغ و توجه به احکام شرعي و به جاي آوردن نماز، روزه و غسل در مواقع لازم از ديگر مواردي است که بايد با دقت و بيان روشن براي نوجوانان شرح داده شود.

تغييرات جسمي در دوران بلوغ
 

هنگام رشد سريع و ناگهاني دوران بلوغ، از نظر جسماني تغييراتي در نوجوانان به وجود مي آيد که اغلب موجب اضطراب، دست پاچگي و نگراني آن ها مي شود و اگر از اتفاقاتي که براي آن ها پيش مي آيد اطلاع و آگاهي نداشته باشند چه بسا اين دل نگراني آن ها ادامه پيدا کند و در تعدادي از نوجوانان در مراحل زندگي اثرات سوء و زيان باري بر جاي بگذارد. به طور کلي در اين دوران چهار تغيير مهم جسمي در نوجوانان پيدا مي شود که عبارتند از: 
* تغيير در اندازه ي بدن
* تغيير در اندام هاي بدن
* رشد و تکامل صفات اوليه جنسي
* رشد و تکامل صفات ثانويه جنسي 

صفات ثانويه جنسي
 

ظاهر پسران و دختران در مراحل رشد و تکامل دوران بلوغ بطور فزاينده يي با هم تفاوت پيدا مي کند. اين تغيير که معلول رشد تدريجي صفات ثانويه جنسي است آن ها را از هم متمايز مي سازد.

صفات ثانويه جنسي در مردان
 

* رويش موهاي زهار (شرمگاه)

اين موها حدود يک سال بعد از شروع بزرگ شدن بيضه ها و آلت تناسلي ظاهر مي شوند.
 

* رويش موي صورت زير بغل و افزايش موي بدن 
رويش اين موها پس از تکميل رشد موهاي زهار اتفاق مي افتد.

زبر شدن پوست
 

در دوران بلوغ پوست زبر شده و رنگ آن خاکستري مي شود.منافذ پوست هم بازتر و وسيع تر مي شوند.

فعاليت غدد چربي
 

در اثر افزايش فعاليت غدد چربي ممکن است جوش هايي روي صورت و پوست بدن ظاهر شوند که به آن ها آکنه مي گويند و محل شايع آنها صورت است.

تغيير صدا
 

تغيير صدا ناشي از رشد طناب هاي صوتي است. صدا در ابتدا خشن و بعد بم مي شود و در ابتدا کمي ناهنجار و شايد دورگه است، ولي به تدريج آهنگ صدا مطلوب تر مي شود.

رشد عضلات
 

عضلات (بخصوص عضلات سينه) رشد مي کنند و نيرو مي گيرند. 

علل بلوغ
 

از حدود پنج سال قبل از بلوغ جنسي، ميزان کمي از هورمون هاي جنسي توليد و ترشح مي شوند که اين ميزان به تدريج در دوران بلوغ افزايش مي يابد و سبب تکامل ساختماني دستگاه تناسلي و عمل غدد جنسي مي شود.
اين هورمون ها از غده يي به نام هيپوفيز که در قاعده ي مغز قرار دارد و نيز از غدد جنسي (بيضه ها در پسران و تخمدان ها در دختران) ترشح شده و با تأثيرگذاري بر ساير غدد و اثر متقابل بر يکديگر سبب رشد و تکامل بيضه و ساير اعضاي تناسلي و بروز صفات ثانويه جنسي مي شوند. اين اثرات متقابل در تمام طول حيات باروري افراد ادامه دارد و به تدريج کاهش مي يابد.
بنابراين پيدايش بلوغ در اثر ترشح هورمون هاي جنسي است و فعاليت هاي هورموني سبب بروز تظاهرات بلوغ خواهد شد. صفات اوليه جنسي مربوط به مقاربت جنسي، توليد مثل و در ارتباط با اعضاي دستگاه تناسلي است و صفات ثانويه جنسي شامل رويش موي صورت و ناحيه تناسلي و بم بودن و تغيير آهنگ صدا در پسران و تغييرات اندام ها در دختران است.
در زمان بلوغ هورمون هاي جنسي به تدريج افزايش مي يابند و تغييرات بدني را سبب مي شوند. به نظر مي رسد در سن شانزده تا هفده سالگي سطح هورمون مردانه «تستوسترون» در خون خيلي زياد مي شود و سپس به آهستگي کاهش مي يابد تا در افراد بزرگسال به ميزان ثابتي برسد.

صفات اوليه جنسي
 

صفات اوليه ي جنسي مربوط به فعاليت بيضه ها و آلت تناسلي است. بيضه ها غدد جنسي مردانه و عضو اصلي توليدمثل در مردان هستند. اين غدد اسپرم مردانه و هورمون تستوسترون توليد مي کنند و توليد اسپرم در تمام طول حيات مرد ادامه دارد.
– بيضه ها در پانزده سالگي فقط بيست درصد رشد دارند و بعد از يک يا دو سال سرعت رشد آن ها افزايش مي يابد و سپس کند مي شود، به طوري که در هجده سالگي اين رشد کامل خواهد شد.
کمي بعد از آن که رشد سريع بيضه ها شروع شد رشد آلت تناسلي مشخصاً نمايان مي شود. اولين مرحله، رشد طولي است و در تعقيب آن به تدريج بر قطر آلت افزوده مي شود. اندازه ي آلت تناسلي مانند ساير اندام ها از فردي به فرد ديگر متفاوت است. بعضي از نوجوانان از نازکي آلت تناسلي خود نگران هستند و براي مدتي اين احساس را دارند که رشد آن عادي نيست که البته باور غلطي است.
اولين انزال که يکي از معيارهاي بلوغ است. معمولا در هنگام خواب براي يک پسر نوجوان پيش مي آيد. اگر در مورد انزال چيزي به نوجوان گفته نشده باشد دچار نگراني و اضطراب خواهد شد، ولي بايد بدانيد که اين يکي از مراحل رشد و تکامل و امري طبيعي است.
بلوغ و رفتار جنسي اگر در مسير هدايت شده و درست قرار نگيرد آسيب پذيري و مخاطرات فراواني را به وجود مي آورد، بنابراين بايد با آموزش صحيح و بيان روشن نوجوانان را براي يک زندگي سالم و با نشاط همراه با مسؤوليت پذيري خانوادگي آماده کنيم.

 

منبع:راسخون


توجه باکس ویژه
loading...
loading...

دیدگاه شما در مورد این مطلب

 1. توسط : محمد در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۶

  سلام اقای دکتر من تو۱۳سالگی به بلوغ رسیدم الان۱۵سالو پنج ماهمه یه سوالی داشتم اونم اینه که اگه از داروهایی که بلوغ رو عقب میندازن استفاده کنم امکان داره بدنم مدت زمان بیشتری رشد کنه یا اثر بلعکس داره فقط میخوام بدونم اگه ازین دارو استفاده کنم بدنم مدت زمان بیشتری رشد میکنه یا نه؟؟

  • توسط : saeid در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

   با سلام
   بدون مشورت با متخصص هیچ نوع دارویی را مصرف نکنید , به شما ورزش و تغذیه مناسب را پیشنهاد میکنیم .

 2. توسط : محمد در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۶

  سلام ببخشید من۱۵سالو پنج ماه دارم موهای شرمگاهم زیر بغلم و زیر شکمم دراومده منی هم خارج شده صدام هم تعغیرش تموم شده قد بنده۱۸۰و وزنم۷۸است ایا من تازه بلوغم شروع شده یا اخراشم راستی موهای صورتمم یکم دراومده و سیبیل هن دراوردم لطفا جواب بدید لطفاااااا

  • توسط : saeid در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۶

   با سلام
   شروع دوره بلوغ با رویش موهای زیر بغل و شرمگاه آغاز و پس از حدود ۴ سال کامل میشود , با توجه به توضیحاتی که دادید بلوغ شما در حال تکمیل در مراحل پایانی میباشد .

 3. توسط : Sajjad در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۶

  سلام من ۱۵ سالو ۲ ماه دارم موی شرمگاه و زیر بغلمم در اومده ولی نمیدونم منی خارج شده یا نه از کجا متوجه بشم .صدامم تو این ماه در حال تغییر بوده مرسی که پاسخ دهید

  • توسط : saeid در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۶

   با سلام
   با توجه به توضیحاتی که دادید بلوغ شما تازه شروع شده است و رشد قد شما نیز در سه سال آینده جهش بسیار خوبی را خواهد داشت
   توجه بفرمایید که رفتن به ورزش هایی مثل والیبال و همچنین خواب کافی و به موقع و در ادامه تغذیه مناسب میتواند قد بلند تری برای شما حاصل کند

 4. توسط : سیاوش در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۶

  سلام من پسری ۱۴ سال ام من یک روز یا دوز در میان خود ارضایی میکنم چگونه ترک کنم لطفاً پاسخ دهید

 5. توسط : سما در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

  سلام پسری ۱۲ ساله دارم صداش تغییر کرده موهای پاشم کلفت شده وموهای زیربغلش کمی دراومده قدش۱۵۰ سانته صبح که از خواب بیدار میشه تا ده دقیقه ای آلتش حالت نعوظ داره فکر نمیکنم محتلم شده باشه حالا من نگران قدشم آیا پسرم بلوغش کامل شده برای قدش مشکلی نداره

  • توسط : saeid در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۶

   با سلام
   نکته اول : با توجه به سن پسرتون ایشون بلوغ زودرس دارند که در نسل امروز مسئله کاملا رایجی هست , نکته دوم : دوره تکمیل بلوغ حدود ۴ سال میباشد و در این دوره قد به صورت جهشی افزایش خواهد داشت که با ورزش و تغذیه مناسب میتوان این میزان رشد قد را به میزان قابل توجهی افزایش داد , پیشنهاد میکنم در ابتدا از نظر روحی پسرتون رو آماده ورود به دوره جدید زندگیش کنید تا خدایی نکرده این بحران دچار مشکلاتی اعم از خودارضایی و .. نکندش, این آماده سازی بهتر است توسط پدر و یا یک مرد نزدیک انجام شود .و در ادامه حتما به یک متخصص تغذیه برای رشد بهتر فرزندتون مراجعه نمایید .
   با تشکر

 6. توسط : علی در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۶

  سلام
  من ۱۶سالمه میخواستم بدونم چطوریی خودارضایی رو ترک کنم هر چی مقاومت میکنم بازم نمیشه راههای مختلفی مثل تلقین به خود در حالت الفا وازاین کارا کردم ولی نتیجه نداشت چه کنم؟؟؟
  لطفا سریع جواب بدین.

 7. توسط : عرفان در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۶

  سلام من پسری چهارده ساله ام موهای زهارم در آمده است و همچنین موهای زیر بغلمم هم همینطور قدم ۱۷۸ سانته تنها مشکلی که دارم این است نه موهای صورتم درآمده است و نه صدام عوض شده به خصوص رو صدا خیلی ناراحتم ایا من به بلوغ نرسیده اام؟ ممنون.

  • توسط : saeid در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

   با سلام
   این نشانه های اغاز بلوغ است , به مرور و با تکمیل بلوغ مامبقی موارد حل میشود

 8. توسط : علی در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

  سلام من دو سه بار که هنوز موهای التم کامل نشده بود با مو بر موهای التم را زدم اشکالی ندارد؟؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   با موبر نوره بزنید نه با تیغ

 9. توسط : علی در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۶

  سلام مرسی بابت پاسختون من ۱۸سالو۶ ماهمه قدم ۱۶۴ رفتم دکتر قدد از برام عکس از مچ دست نوشت رفتم انداختم به دکتر قدد نشون دادم سن استخوانیم ۱۷ سال بود دکتر گفت هنوز خیلی رشد داری حداقل به ۱۷۰ میرسی الان واقعا به ۱۷۰ میرسم لطفا جواب بدین ممنون

  • توسط : سعید در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   این که پزشک این نظر رو دادند احتمال زیاد درست است ولی برای رشد قدی سعی کنید پارفیکس استفاده کنید

 10. توسط : علی در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۶

  سلام من قدم ۱۶۴ ماهی سه الی چهار بار در خواب جنب میشوم ایا زیاد نیست جنب شدن زیاد برا قد ضرر هستش یانه لطفا جواب بدین

  • توسط : سعید در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   خیر برای بدن مفید هم هست

 11. توسط : بی نام در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۶

  سلام ببخشید من ۱۶سالمه و به صورت طبیعی حدود ۱۰ماه پیش به بلوغ رسیدم و اصلا هم کنجکاو مسایل جنسی نبودم ولی حدود دو ماهه که خیلی به فکرم میاد و دو بار هم برای اولین بار خودارضایی کردم. همینطور تحریک می شوم که عکس ها و فیلم هری مبتذل ببینم و چند بارهم دیده ام کمکم کنید به حالتی قبلی ام برگردیم

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۶

   با سلام
   نیاز جنسی یک نیاز طبیعی است و باید در زمان مناسب و در شرایط مناسب یعنی ازدواج به ان پاسخ گفت و اگر از راه های نامشروع به ان جواب بدهیم باعث ضرر های جسمی و روحی میشود
   سعی کنید از دیدن تصاویر تحریک امیز و افکار جنسی دوری کنید و انرژی خود را با ورزش مثل بدنسازی تخلیه کنید

 12. توسط : علی در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۶

  سلام من یه هفته پیش بیضه هام ضربه خورد اولش درد داشتم بعد خوب شد ولی الان بیضه سمت راستم درد میکنه یه کم و بیضه سمت راستم پاین تر بیضه سمت چپمه الان طوریه که نمیدونم خوب راه برم بیضه هام به پاهام برخورد میکنه و اذیت میکنه حالا چی کار کنم علت از چیه لطفا جواب بدین

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۶

   با سلام
   باید در اولین فرصت به متخصص ارولوزیست مراجعه کنید

 13. توسط : امیر در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید من پسری چهارده ساله هستم که قدم ۱۶۰ سانت است آلت تناسلی ام در حالت کشیده ۶/۵ است و قدم نسبت به هم سن هام کمه ومو های زیر بغل و زهار من رشد کردند و توسط دکتری که قرص هایی به نام سولفات روی الحاوی و فک کنم دوتا قرص ویتامین که هردو گرد هستن و هر دوماه یک بار مصرف میکنم و توسط اون ها مایع منی من خارج شد حالا دوتا سوال دارم آیا نماز به من واجب و دوم حدودا تو چه سنی به بلوغ میرسم و قدم بلند میشه لطفا جواب بدید خیلی برام مهم…با تشکر

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۶

   با سلام
   به محض رویش موی زیر بغل بلوغ آغاز میشود و البته خروج مایع منی نیز یکی از نشانه های بلوغ است , از زمانی که مو رویش کرده بلوغ شده اید و نماز به شما واجب شده است , رشد قدی و .. از اغاز بلوغ شروع شده و ۴ ساله کامل میشود

 14. توسط : علی در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۶

  سلام ایا بعد اومدن اب منی رشد قدی خواهیم داشت؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۶

   با سلام
   بعد از بلوغ حدود ۴ سال رشد بدن سرعت پیدا میکند ولی خارج شدن منی ربطی به رشد بدن ندارد

 15. توسط : علی در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۶

  سلام دیدن خواب جنسی و امدن آب در خواب آن آب منی هستش؟ لطفا جواب بدین

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۶

   بله این اب منی است و شما جنب میشوید و باید برای نماز و روزه غسل کنید

 16. توسط : ماری در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

  ای پسرا. شما اینقدر بدبختین بعد از ما ایراد می گیرین ها؟
  شما بلوغتون تو دو روز صورت میگیره اینقدرگریه و زاری دارین؛ پس تکلیف ما دخترا که از ی روزی تا ابد پریود ایم چیه؟ فکر کنم ما تا مرز خودکشی بریم. ای روزگار! هیییییی! دلم به حالتون می سوزه. ی کوچولو هم خندم میگیره. شما ها اینقدر مشکل داشتین و ما خبر نداشتیم؟ چشمم روشن
  پس جامعه برای همین بدبختیا تونه که راحت تر پذیرفتتتون.

 17. توسط : ali در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

  سلام
  شما سعید … هستید؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

   سلام
   خیر , چطور ؟

 18. توسط : nima در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۶

  سلام ۱۴ سالمه دچار خود ارضایی شدم به طوری که وقتی خود ارضایی میکنم از التم خون میزنه بیرون چی کار کنم

 19. توسط : بی نام در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

  سلام
  من همون پسر ۱۴.۵ ساله ای هستم که با همین نام هم پیغام داده بودم
  پیغامم هم چند تا پایین تر هستش
  ببخشید یه سوال داشتم
  چرا بعضی اوقات آلتم خود به خود تکان میخورد و پس از آن در بعضی مواقع مایعی از آن خارج می شود ؟!
  آیا دچار خود ارضائی شده ام ؟
  آیا باید غسل کنم ؟
  آیا این موضوع طبیعی است ؟
  خواهشا جواب بدید خیلی نگرانم کرده این موضوع

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   اگر خودتان کاری کنید تا به اوج لذت جنسی برسید تا منی از شما خارج شود این کار خودارضایی است و گناه کبیره است و باید غسل کنید
   ولی اگر حرکت آلت آرام است و مایع خارج شده شفاف و بدون بو است ان مذی است
   در سایت در مورد مایع مذی و منی تحقیق کنید تا فرق این دو را متوجه شوید

 20. توسط : بنیامین در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶

  سلام،من پسرم ۱۸سالمه به بلوغ نرسیدم،چیکار کنم به بلوغ برسم؟؟؟از میوه ها و چیز های طبیعی چیزی رو میشناسین ک به رسیدن بلوغم تاثیری داشته باشه؟ممنون میشم

  • توسط : سعید در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   به متخصص غدد مراجعه کنید در اولین فرصت تا راهنمایتان کنند
   تاکید میکنم حتما مراجعه کنید

 21. توسط : ابوالفضل در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶

  سلام من الان چهارده سالمه تقریبا موهای زیر بغلم خیلی کمهاما بالای التم مو هست اندازه التمم در حالت نعوظ ۴سانت ودر حالت ایستادهای ۸ سانت است میخواسم بیبنم ک طبیعی هست یانه ومایه منی ازم خارج نشده میخواسم ببین به بلوغ رسیدم یا نه

  • توسط : سعید در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   بله بلوغ شما اغاز شده است و سایز نیز طبیعی است
   سعی کنید از افکار جنسی دوری نمایید

 22. توسط : دانیال در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۶

  من ۱۸سالمه پسرم ولی به بلوغ نرسیدم چیکار کنم

  • توسط : سعید در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۶

   با سلام و عرض ادب
   آیا نشانه های بلوغ را میدانید ؟
   برای بررسی در اولین فرصت به متخصص غدد مراجعه نمایید

 23. توسط : دانیال در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۶

  سلام من پسری ۱۸ساله هسم پیش دانشگاهی علوم انسانی،بعضی موقع ها صب ک پا میشم آب ازم اومده بیرون ولی نمیدونم غلیظه یا نه ولی خواب نمیبینم آبم همینجوری میاد شبا‌،از قدم راضیم ۱۸۵سانته اندازه آلتم ۱۷سانته،ولی ریش و سبیل در نیومده،من کی ب بلوغ کامل میرسم تو رو خدا کمکم کنید،امسال باید برم دانشگاه.از همتون التماس دعا دارم،ممنون

  • توسط : سعید در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۶

   با سلام
   اسم این اب منی و شما در این حالت محتلم میشوید و باید غسل جنابت کنید
   برای احتلام حتما نباید خواب ببینید ! این مورد کاملا طبیعی سایز الت نیز طبیعی
   سعی کنید مقالات اموزشی در مورد جسم خودتتون مطالعه فرمایید .

 24. توسط : بی نام در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سلام من تقریبا ۱۴ سال و ۵ ماهه هستم و پسر هستم
  موهای زیر بقل و زیر شکم ( زیر آلت ) مقدار کمی رشد کرده و پاها و دست هایم مقداری مو در آورده و قدم هم ۱۵۵ سانت است
  مایع منی هم هنوز خارج نشده است
  فقط تنها مشکلی که دارم این است که بعضی دوستان مدرسه ام از من خیلی قد بلندتر و صدایشان هم دورگه شده است
  آیا بدن من طبیعی است
  آیا بلوغ دیررس دارم یا زودرس است
  خواهشا جواب بدهید

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

   با سلام
   بلوغ شما نرمال است و در چند ماه اینده بلوغ شما تکمیل میشود , در ضمن مایع منی پس از تکمیل دوره بلوغ درخواب از شما خارج میشود و اصطلاحا شما محتلم میشوید و باید غسل کنید , در ضمن نماز و روزه نیز بر شما واجب است الآن .
   در همین دوران بلوغ رشد قد شما به طور چشم گیری افزایش میباید چه بسا از همکلاسی های خود قد بلند تری بدست خواهید اورد البته ورزش و بارفیکس و تغذیه مناسب باعث میشه رشد قد بسیار مناسب تری داشته باشید .
   برای مشاوره دقیق به متخصص مراجعه فرمایید .
   با تشکر

 25. توسط : ساداتے در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

  وای همه اینجا پسرن ولی من دخترم پسرا چقد مشکل دارن فکر میکردن فقط دخترا مشکل دارن

 26. توسط : .. در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۵

  سلام
  ۱۴ سالمه و تمام علائم بلوغ رو دارم
  به تازگی خیلی زود به زود حدود ۷ روز یکبار دچار انزال شبانه میشوم ایا مشکلی هست
  سپاس☺

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۵

   با سلام
   خیر کاملا طبیعی
   اگر مایلید دوران بلوع و تا به رسیدن به ازدواج را راحت طی کنید به هیچ وجه به مسائل جنسی فکر نکنید و مطالب و عکس های جنسی تماشا نکنید
   زیرا دچار بیماری خوذارضایی میشوید

 27. توسط : دانی در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۵

  سلام خواهش میکنم اگه امکان داره جوابو به ایمیلم بفرستید اگر هم نمیشه سریع جواب بدید من ۱۱ سال و نیم سنمه ولی التم تو حالت حداکثر اندازه ۵ سانتی متره و دوستمم اندازه گرفت ماله اون ۹ بود ینی من مشکلی دارم؟ دوستم فقط چند روز از من کوچیک تره هر دو مردادی هستیم خیلی استرس دارم که یه وقت مشکلی داشته باشم توروخدااااااااااااا جواب بدید

  • توسط : سعید در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۵

   با سلام
   خیر دوست عزیز شما مشکلی نداری
   فقط کنجکاری بیش از حد در این مسائل ممکن برای شما بلوغ زود رس ایجاد کند که عوارض های شدیدی به دنبال خواهد داشت
   دوستتون احتمال بسیار زیاد بلوغ شده اند که حدود ۲ سال از زمان طبیعی ان زود تر است !!!
   در کل برای این که بتوانید زندگی راحتی داشته باشید از فکر کردن و حتی صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با دوستان دوری کنید

 28. توسط : Rasool در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۵

  سلام من ۱۲ونیم سالمه اندازه آلت من حدود ۱۱سانتی متر است مو های اطراف آلتم در اومده و آب منی هم آمده.می خواستم بدونم به بلوغ رسیدم یا نه؟
  در ضمن مو های من در اومده ولی نمی تونم با پدرم در میا بذارم لطفا راهنمایی کنید من باید چه کار کنم

  • توسط : سعید در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۵

   با سلام
   بله شما به بلوغ رسیده اید و تکلیف شده اید و از این پس نماز و روزه بر شما واجب است
   هیچ جای نگرانی نیست زیرا این یک اتفاق طبیعی و زیبا در زندگی هر پسر است ولی
   یک خطر رو به شما گوش زد کنم که از افکار جنسی و دیدن فیلم های جنسی دوری کنید
   و به هیچ وجه به سمت ان نروید که خطر بسیار بزرگی برای سلامتی شما خواهد بود
   زیرا با رفتن به سراغ ان دچار بیماری خود ارضایی خواهید شد که عوارض بسیار شدید
   خواهد داشت .

   خود ارضایی یعنی کاری با خود کردن که منی از انسان خارج شود که در صورت انجام ان
   باعث اعتیاد و ضرر های بسیار زیادی خواهد شد

 29. توسط : سعید در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۵

  سلام
  من ۱۵ سالمه و موهای شرمگاهی دراورده ام ولی من از من خارج نشده خیلی نگرانم لطفا کمک کنید

  • توسط : سعید در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۵

   با سلام
   طبیعی
   لطفا در امور جنسی کنجکاو نشوید و بگذارید به صورت طبیعی مراحل طی شود که اگر غیر از این کنید
   دچار بیماری هایی همچون خودارضایی میشوید

 30. توسط : متین در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۵

  سلام!
  من پسری ۱۴ ساله هستم
  دور و بر آلتم مو روییده
  چند تا تار هم زیر بغلم
  در حالت نعوظ التم ۷ سانت هست
  منی ازم خارج نشده

  برای انجام دادن تکالیف دین باید بلوغ کامل شه (منی خارج شه)یا نه؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

   با سلام خیر
   شما بلوغ شده اید

 31. توسط : علی در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۵

  سلام من پسری ۱۶ سال هستم ولی هیچ نشانه بلوغ ندارم مشکلی هست

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۵

   با سلام
   برای معاینه به متخصص ارولوژیست مراجعه نمایید

 32. توسط : ماهان در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۵

  سلام من ۱۱ سالمه بالای بیضه ام مو رشد کرد ولی اصلا حس بلوغ ندارم مشکل تحریک جنسی هم ندارم ولی می خواستم بدونم آیا من به بلوغ رسیده ام

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۵

   با سلام

   دوست عزیز رویش موی بالای الت شروع بلوغ است و دوره آن ۴ سال است
   توجه کنید که با توجه به خطرات شدید این دوران از افکار جنسی و دیدن صحنه های جنسی دوری کنید
   تا به سلامت این دوران را سپری نمایید

 33. توسط : Pedram در تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۵

  سلام من ۱۲ سالمه و طول التم ۴ سانت هست طبیعیه؟بعضی وقت ها به ۵ یا ۶ هم میرسه ممتون میشم یکم زود جوابم رو بدید.

  • توسط : سعید در تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۵

   با سلام
   با توجه به سن و این که هنوز بلوغ نشده اید و حتی اگر شده باشید هم اوایل بلوغ میباشید طبیعی
   در ضمن اگر بلوغ نشده اید از افکار جنسی به شدت دوری کنید

 34. توسط : علی در تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۵

  سلام ببخشیدمن۱۴سالمه از۱۱سالگی بلوغم شروع شده قدم۱۶۰سانتی مترایابازهم رشدمیکنم. تاچه سنی رشدمیکنم

  • توسط : سعید در تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۵

   با سلام و عرض ادب
   اصولا در پسران قد تا ۲۵ سالگی رشد میکند ولی رشد اصلی یک پسر از بلوغ تا ۶ سال بعد از آن است که در سال اول افزایش قد بسیار شدید تر از سال های بعدیست
   با این وجود اگر افزایش قد براتون مهم حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با دارو و تغزیه و ورزش مناسب قد شما افزایش بیشتری داشته باشد

 35. توسط : محمد در تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۵

  سلان ببخشید من چهارده سالمه اندازهی التم۶سانتیمتر خوب ایا؟؟؟؟؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۵

   با سلام با توجه به سن طبیعی

 36. توسط : محمد در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۵

  با سلام پسرم اخود ارضایی در دوران بلوغی گناه محسوب میشود

  • توسط : سعید در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

   با سلام
   بله گناه کبیره است

 37. توسط : علی619 در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵

  سلام.من ۱۷سالمه موهای زهارم در اومده ولی تا ناف نه پرپشت هم هست از زیر بغل هم مودراومده ولی من هنوز صورتم مو درنیومده سبیل کم پشتی هم دارم این موضوع منو نگران میکنه خواهشا جواب بدید.

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵

   سلام جای نگرانی نیست
   این اغاز بلوغ است

 38. توسط : مهدی در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۵

  سلام پسری ۱۴ساله ام روزی دوبار خودارضایی میکنم اشکلل نداره

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۵

   با سلام
   این گناه کبیره است و باعث بیماری های روحی و جسمی میشود ترک کنید

 39. توسط : سلیم در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۵

  ببخشید خودارضایی چیست؟

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۵

   با سلام
   هر اقدام که شخص کاری کند که منی از او بیرون اید البته جنب شدن در خواب مشکلی ندارد و طبیعی است

 40. توسط : ابراهیم در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۵

  سلام من سیزده سالمه و آلتم در حالت نعوظ۹سانتیمتر است و زیر بغلم و بالای آلتم موداره دست و پایم هم مو داره ولی مایع منی ترشح نمیشه و بجای آن ماهی مانند آب ترشح میشه میخواستم بدونم به بلوغ رسیده ام.

  • توسط : admin در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۵

   با سلام
   بله به بلوغ رسیده اید و در حال تکامل دوره است بلوغ تون فقط سعی کنید به افکار جنسی فکر نکنید و به هیچ وجه خودارضایی سمتش نروید چون زندگیتون نابود میکن

 41. توسط : حسام در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۵

  سلام دوستم ۱۳سالشه بهم گفت موهای بالای التش در اومده واب منی تو خواب ازش خارج نمیشه بلکه موقع خود ارضایی خارج میشه ایا دوستم به سن تکلیف رسیده؟ ممنوت

  • توسط : سعید در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۵

   با سلام
   بله بلوغ شده است

 42. توسط : نسیم در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۵

  سلام من پسری ۱۳ ساله دارم چند روز پیش فهمیدم که در حمام و و وقتی که تنهاست خودارضایی میکنه . پدرش هم وقتی که پنج سالش بود از دست داده من چطوری درباره ی بلوغ باهاش حرف بزنم

  • توسط : admin در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۵

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه خودارضایی در جامعه امروز به صورت افسار گسیخته ای درحال افزایش و اکثر نوجوانان به علت برخورد با دوستان و اعتماد به ان ها دچار این مشکل میشوند ، در ۹۹ درصد موارد به ضررات و عوارض مخرب ان نیز اگاه نیستند و حتی نمیدانند
   که این کار یک گناه کبیره است ..
   راه حل مشکل شما : بهترین راه مراجعه به یک مشاوره مرد میباشد ، به هیچ وجه در مورد مسائل جنسی با فرزند پسر خود صحبت نکنید ، مشاوره در یک جلسه میتواند فرزندتون از این مشکل اگاه کنید

   با تشکر

 43. توسط : حسین در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

  سلام من پسری ۱۷ ساله ام قدمم ۱۷۲هستش ایا طبیعی است یا خیر

  • توسط : modir در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

   با سلام
   بله طبیعی است

 44. توسط : ریضا در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

  من هفده سالمه.همیش احساس ضعف دارم.و قدم نسبت ب همسنام کوچیکه.چیکار کنم .ممنون

  • توسط : admin در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

   با سلام و عرض ادب
   به متخصص غدد مراجعه کنید

 45. توسط : 22222 در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

  پسری سیزده ساله هستم همع مشانه های بلوغ به جز مایف منی رو دارم بجای منی نایعی بی رنگ از من ترشح میشه و التم هم سیزده سانتی متره طبیعیه

  • توسط : admin در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

   با سلام
   بله طبیعی
   بلوغ دوره تکمیلش ۴ ساله است پس نگران نباشید

 46. توسط : مهرداد در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

  باسلام. منظورتونا متوجه نشدم یعنی الان تکلیف شدم و باید نماز بخونم؟؟؟ لطفا زود جوابما بدید. باتشکر.

  • توسط : admin در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

   با سلام
   کسی که بلوغ میشود باید نماز و روزه و مابقی موراد را انجام دهد مخصوصا انتخاب یک مرجع تقلید و نماز خواندن

 47. توسط : Amir2002 در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

  میخواستم ببینم الان من معمولی اند ؟؟ تقریبا صورتم مو داره زیر بغل هم همینطور
  قدم ۱۷۷٫۵ و طول التم ۱۷سانت معمولیع ؟؟؟

  • توسط : admin در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

   سلام
   بله طبیعی

 48. توسط : mohammad در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۴

  سلام
  پسر من ۱۲ سالشه ولی تو هنگام رفتارو این هاش نغوظ نمیبینم التش در حالت طبیعیه
  هنوز به سن بلوغ نرسیده ؟؟؟

  • توسط : admin در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

   با سلام
   متوجه سوالتون نشدم !! در کل اگر بلوغ نشده باشند نیازی به نعوظ ندارند !

 49. توسط : مهرداد در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۴

  با سلام. من ۱۲ سالمه رو و دور بیضه مو رشد کرده لطفا زود تر جوابما بدین خواهش میکنم خیلی نگرانم. با تشکر از شما

  • توسط : admin در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۴

   با سلام
   دوست عزیز شما بلوغ شده اید
   نگران نباشید این یک پروسه طبیعی
   از این به بعد شما تکلیف هستید و باید مرجع داشته باشید

 50. توسط : ali در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

  خواهش میکنم زودتر جواب بدین!

 51. توسط : bad boy در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۴

  متشکرم از سایت خوبتون

 52. توسط : سمیه در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۹۴

  باسلام پسرم ۱۳سالشه واولین انزالشوبامن درمیان گذاشت ایابایدباپدرصحبت کنه یامن راهنماییش کنم ممنون

  • توسط : admin در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۴

   با سلام
   اگر منظورتون محتلم شدن در خواب است که خوب تنها راهنمایی شما این است که به پسرتون بگویید تکلیف شده است و بعد از این حالت باید غسل کند
   تمامی مابقی موارد باید یک مرد نزدیک به وی اموزش دهد و شما به هیچ وجه در مورد این مسائل با پسرتون صحبت نکنید

 53. توسط : محمد در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۴

  سلام من ۱۷سالمه طول التم در حالت رک ۱۵سانته ایا طبیعی هست

  • توسط : admin در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۴

   باا سلام
   بله طبیعی

 54. توسط : عرفان در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۴

  سلام ۱۴سالمه هر ۳روز یکبار خود ارضایی میکنم مشکلی داره…….راهنماییم کنید ممنون

  • توسط : admin در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۴

   با سلام
   این کار باعث بیماری های جسمی و روحی میشود پس ترک کنید دوست عزیز

 55. توسط : میلاد در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۴

  باسلام من نوجوانی ۱۵ساله هستم اب منی من هنوز در نیومده اما دور بیضه هایم مو رشد کرده من خیلی نگرانم باتشکر

  • توسط : admin در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۴

   با سلام نگران نباشید
   دوره تکمیل بلوغ ۴ سال

 56. توسط : amir در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۴

  سلام/ببخشید من اعتیاد به خودارضایی دارم منو راهنمایی کنید که ترکش کنم در ضمن من ۱۵ سالمه

 57. توسط : امیر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۴

  سلام من ۱۳ سالمه آلتم ۶ سانته طبیعی است

  • توسط : admin در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۴

   سلام
   بله طبیعی

 58. توسط : محمدرضا در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۴

  سلام من پسری ۱۴سالمه هستم التم پر حالت نعوظ ۹٫۵سانته ایا طبیعیه یا ن توروخدا زود جواب بدید

  • توسط : admin در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۴

   با سلام
   طبیعی

 59. توسط : مرتضی در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۴

  سلا خسته نباشید ببخشید من زیر التم کمی بو درومده به بلوغ رسیدم

  از چند نفر پرسیدم گفتن باید بیشتر بشه درسته ؟؟؟؟؟؟؟خیلی نگرانم

  • توسط : admin در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴

   با سلام
   خیر اصلا بایدی وجود ندار
   در ضمن ۴ سال میکشد دوره بلوغ کامل بش
   اصلا حتی بهش فکرم نکنید

 60. توسط : kian در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۴

  بسیار مطالب جالب و آموزنده ای بود
  باتشکر

 61. توسط : عماد در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۴

  سلام من ۱۷ سالمه صدام کلفت نشده موهای پام خیلی کمه و موهای دستم موهای شکمم تازه جوونه زده و ریش و سبیل ندارم و خیلی ناراحتم این مشکل منو خیلی اذیت میکنه.کمک کنید.

  • توسط : admin در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۴

   با سلام این طبیعی بعد مدتی بلوغ که تکمیل شود شما یک مرد بالغ خواهید شد
   و از خلقت خود لذت خواهید برد دوست گرامی …
   برای از بین بردن مو های بدن از موبرنوره استفاده کنید

 62. توسط : علی در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۴

  سلام من مادی هستم که یک پسر 13ساله دارم مسائل بلوغ رو چجوری باهاش درمیان بزارم

  • توسط : admin در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴

   با سلام
   بدون شک باید پدر یا عمو و یا دائی یا همراه ان معلمین وی این مسائل را به وی اموزش دهند
   کتاب های اموزشی هم میتواند مناسب باشد ولی به هیچ وجه مادر نباید این مسائل را با فرزند در میان بگذارد

 63. توسط : علی در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۴

  من سیزده سالمه مایه منی نیومده ولی مو های آلتم در اومده می مایه میاد

  • توسط : admin در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۴

   با سلام
   دوست عزیز سعی کنید از افکار جنسی دوری کنید
   تا رشد بدنتون کامل شود

 64. توسط : احمد در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۴

  با سلام
  من پسری سیزده ساله هستم زیر بغلم خیلی کم مو دراورده و التم موی زیادی اطرافش داره و چندین بار اب من اومده از التم من به بلوبلوغ رسیدم؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۴

   با سلام روییدن مو یکی از نشانه های بلوغ
   در جست و جو سایت مقالات رو پیدا کنید

 65. توسط : امیر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۴

  باسلام ./پسرس 15 ساله هستم آلت من در حالت نعوظ 16 سانته ایا طبیعی هستش؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۴

   با سلام
   طبیعی است

 66. توسط : عرفان در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۴

  سلام وعرض ادب اقایه دکتر من پونزده نیم سالمه نمیدونم به بولوغ رسیدم یانه مثلا صدام یزره تغییر کرده موهایه اطرافه التم درومده موهایه زیر بغلم یزره دستم پامم یزره درومده والته من درحالت خواب پنج سانته درحالت نغوظ ده سانته عایا طبیعی هستش اقایه دکتر من خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

  • توسط : admin در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

   با سلام
   دوره بلوغ چند سال زمان میبرد تا تکمیل شود پس درگیر این مسائل نشوید

 67. توسط : الی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۴

  با سلام پسری دارم 13 ساله چند وقتی است که متوجه شدم با آلت خود ور می ره و همین طور در داخل حمام ور می ره با آلتش به نظرتان این طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم یا مشاوره ببرم تورو خدا کمک کنید خیلی نگرانشم اگر باید به پزشک مراجعه کنم چه نوع پزشکی باشه؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۴

   با سلام
   باید پدرش باهاش صحبت کنه و براش روند بلوغ و تغییراتی که براش رخ میده رو خیلی دوستانه توضیح بده
   توجه کنید پسر در این سن لبه تیغ قرار داره چون از یک سو نگرانی شدید بابت تغیراتی که در بدنش رخ میده داره و از سوی دیگر خطر ابطلاء به خود ارضایی رو داره که تا اخر عمرش میتونه تحت تاثیر قرار بده زندگی شو
   نیاز به پزشک نیست فقط باید پدرش خیلی دوستانه کاملا اگاهش کنه و توجیهش کنه در صورت کنجکاوی و … ممکن مشکلی برایش پیش بیاد که خیلی اذیت بش

 68. توسط : M.s در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

  سلام. اگر منی زیاد از آلت تناسلی خارج شود ضرری ندارد؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۴

   با سلام خیر

 69. توسط : محمد در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۴

  با سلام و خسته نباشید من پسری 14ساله ام تمام علائم را دارم اما نه اب منی دارم و الت ام هم در حالت نعوذ 4سانتی متر استایا کوچک است ؟؟؟ لطفا زود جواب بدهید باتشکر از سایت خوبتون

  • توسط : admin در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۴

   با سلام بهتر درگیر این مسائل نشوید
   هرگاه در خواب محتلم شدید بلوغ کامل شده است

 70. توسط : اقای x در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۴

  با عرض سلام پسری 16 ساله ام اما قدم کوتاه هست باید چه کنم؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۴

   با سلام
   به متخصص غدد مراجعه فرمایید

 71. توسط : احمد در تاریخ ۳ تیر ۱۳۹۴

  سلام.پسرم.16 سالمه.اکثر مشخصات بلوغ رو دارم.بجز رویش مو در نقاط بدن مثل سینه و ریش.و التم در حالت نعوظ 14سانته.طبیعیه؟

  • توسط : مدیر در تاریخ ۳ تیر ۱۳۹۴

   با سلام وعرض ادب
   نرم جهانی 9.3 است

 72. توسط : امیر در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

  سلام من پسری ۱۳ ساله هستم هنوز اب منی ندارم الت تناسلی من در حالت نعوظ 9 سانت است ایا طبیعی است

  • توسط : مدیر در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

   با سلام و عرض ادب
   برای سن و شرایط شما کاملا طبیعی است بهتر است خود را از این افکار دور نگه دارید

 73. توسط : امیر در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۴

  یک سوال داشتم
  پسری هستم 16ساله که هنوز به بلوغ جنسی نرسیده ام چه کار باید بکنم؟؟؟

  • توسط : admin در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۴

   با سلام
   بهتر برای مشاوره به یک پزشک عمومی مراجعه کنید
   ولی نگران نباشید به هیچ وجه

 74. توسط : . در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

  سلام اگر کسی با استمنا منی خودش رو خارج کنه یعنی خودش را به سن بلوغ رسونده و باید نماز و روزه بگیرد؟

  • توسط : admin در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

   با سلام
   بله درست است

  • توسط : admin در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۳

   با سلام
   بله درست است

 75. توسط : سلینا در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۳

  خوب ولی همه این هارو می دونن

 76. توسط : نگبن خانوم در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۳

  ممنون واقعا عااااالی بود

 77. توسط : حسین در تاریخ ۹ فروردین ۱۳۹۳

  خیلی ممنون

 78. توسط : فری در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

  خیلی عالی بود ممنون از مطالبتون

  • توسط : admin در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۲

   خواهش می کنم
   خوشحالم مقاله “آشنایی با بلوغ پسران” مفید بوده

 79. توسط : xxx در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۹۲

  مرسی از مطلب خوبتون :disdain:

 80. توسط : x در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۲

  خیلی ممنون خیلی چیزا یاد گرفتم :rose: :brokenheart: :brokenheart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :male: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :heart: :heart: :heart: :rose: :rose: :rose:

 81. توسط : ارسام در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲

  ممنون خوب بودXمطالب داغ روز

عکس زیباترین زنان جهان در سال 2018

عکس بهاره رهنما بعد از کاهش وزن ۴۰ کیلویی