یائسگی | جدید 96

عکس بازیگران زن,سکس,س ک س,شب زفاف,ترک خودارضایی,خوردن

آموزش مسائل زناشویی,اس ام اس ,عکس بازیگران,بیوگرافی بازیگران,مدل,دختر زیبا,گالری

اخبار جام جهانی

آخرین مطالب ارسال شده

توجه

باکس ویژه

توجه

باکس ویژه
خرید بک لینک

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

تبلیغات
خرید کاندوم

توجه

باکس ویژه
بازدید : 969 views

یائسگی

یائسگی

یائسگی که به معنی قطع دائمی قاعدگی است به طور میانگین در ۵۱ سالگی رخ می دهد . علیرغم افزایش شدید امید به زندگی زنان سن یائسگی به طور چشمگیر ثابت باقی مانده است …

بعد از یائسگی تخمدان ها تولید مقادیر قابل توجه استروژن را متوقف می کنند بنابراین علایم و بیماریهای مرتبط با کمبود استروژن اهمیت روزافزونی در سلامت زنان پیدا کرده اند .

سن یائسگی ظاهرا به صورت ژنتیکی تعیین می شود و تحت تاثیر نژاد ٬ وضعیت اجتماعی – اقتصادی ٬ سن منارک و تعداد تخمک گذاری های قبلی قرار نمی گیرد .

عواملی که برای تخمدان توکسیک (سمی) هستند اغلب سن یائسگی را جلو می اندازند (یائسگی زودرس )٬ زنان سیگاری و همچنین زنانی که در معرض شیمی درمانی یا پرتوتابی از لگن قرار گرفته اند ٬ دچار یائسگی زودرس تر می شوند . همچنین زنانی که تحت جراحی تخمدان قرار گرفته اند و یا هیسترکتومی(برداشتن رحم) شده اند (با وجود حفظ تخمدانها) ممکن است دچار یائسگی زود هنگام شوند . نارسایی زود هنگام تخمدان که به صورت یائسگی قبل از ۴۰ سالگی تعریف می شود تقریبا در ۱ درصد زنان رخ می دهد . این اختلال ممکن است به صورت ایدیوپاتیک (خود به خود) و یا در ارتباط با تماس با مواد توکسیک ٬ اختلالات کروموزومی یا اختلالات خود ایمنی رخ دهد .

اگر چه یائسگی با تغییراتی در هورمون های هیپوتالاموسی و هیپوفیزی که سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند همراه است ٬ رویدادی مرکزی محسوب نمی شود ٬ بلکه در واقع به منزله نارسایی اولیه تخمدان است . در سطح تخمدان تخلیه فولیکول های تخمدان (با بیشترین احتمال در اثر آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلول) رخ می دهد . بنابراین تخمدان دیگر قادر به پاسخ دهی به هورمونهای هیپوفیزی (LH FSH) نیست و در نتیجه تولید تخمدانی استروژن و پروژسترون متوقف می شود .

حتی در دوران یائسگی نیز به علت پا بر جا ماندن جزء استرومایی ٬ تولید آندروژن در تخمدان ادامه می یابد . غلظت آندروژن در زنان یائسه کمتر از زنان واقع در سنین باروری است . چنین به نظر میرسد که این یافته بیشتر از اینکه با خود یائسگی در ارتباط باشد ٬ با افزایش سن و کاهش عملکرد تخمدان و غدد فوق کلیه در طی زمان ارتباط دارد . در زنان یائسه همچنان مقادیر کمی از استروژنهای در گردش یافت می شوند که عمدتا در اثر آروماتیزاسیون محیطی آندروژن های تخمدان و فوق کلیه حاصل می گردند . بافت چربی محل اصلی آروماتیزاسیون است و بنابراین چاقی بسیاری از عواقب یائسگی را تحت تاثیر قرار میدهد .

محور تخمدان – هیپوتالاموس – هیپوفیز در طی دوره گذر از یائسگی تغییر نمی کند ٬ بنابراین میزان FSH در پاسخ به نارسایی تخمدان و در غیاب فیدبک منفی تخمدان افزایش میابد . آترزی فولیکولها به ویژه سلولهلی گرانولوزا منجر به کاهش تولید استروژن و اینهیبین و در نتیجه کاهش میزان اینهیبین و افزایش میزان FSH می شود که نشانه اصلی یائسگی است .

سیستم های طبقه بندی متعددی برای توصیف تغییراتی که در ارتباط با گذر از سالهای باروری به دوران بعد از یائسگی رخ می دهند ابداع شده اند . آخرین سال های دوران باروری با قاعدگی های منظم همراه با افزایش میزان FSH مشخص می شوند . دوره انتقال یائسگی با افزایش میزان FSH همراه با مدت متغیر سیکل ها و عدم بروز قاعدگی در برخی از سیکلها مشخص می شود ٬ در حالی که مشخصه دوره عد از یائسگی آمنوره (عدم قاعدگی) است . دوره انتقال یائسگی با متغیر بودن طول سیکلهای قاعدگی همراه با افزایش میزان FSH آغاز می شود و با آخرین دوره قاعدگی پایان می پذیرد . یائسگی به طور گذشته نگر از هنگام آخرین دوره قاعدگی و به دنبال آن ۱۲ ماه آمنوره تعریف می شود . دوره بعد از یائسگی به دوران بعد از آخرین قاعدگی ها گفته می شود .

برای درک بهتر عواقب پاتوفیزیولوژیک یائسگی باید دانست که تخمدان تنها منبع تخم ٬ منبع اصلی استروژن و پروژسترون و منبع عمده آندروژنها در زنان است . یائسگی منجر به بروز ناباروری در اثر تخلیه تخم ها می شود . چنین به نظر می رسد که قطع تخمدانی تولید پروژسترون هیچ گونه پیامد بالینی ندارد (به جز افزایش خطر پرولیفراسیون ٬هیپرپلازی و سرطان آندومتر در ارتباط با تداوم تولید درونزای استروژن و یا تجویز استروژن بلامنازع در زنان یائسه) . آثار احتمالی کاهش غلظت آندروژن که با افزایش سن رخ می دهد مضوعی است که مورد اختلاف است.

عواقب اصلی یائسگی عمدتا با کمبود استروژن در ارتباط هستند . افتراق عواقب کمبود استروژن از عواقب افزایش سن بسیار دشوار است . چون بالا رفتن سن و یائسگی ارتباط تنگاتنگی باهم دارند . مطالعه آثار کمبود استروژن و جایگزینی آن در زنان جوان مبتلا به نارسایی تخمدان و یا مطالعه آثار داروهای سرکوب کننده ساخت استروژن (مانند آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین) ٬ به افتراق آثار افزایش سن از آثار کمبود استروژن کمک می کند .

علایم یائسگی :

علایم وازوموتور ٬ آتروفی ادراری – تناسلی ٬ استئوپروز(پوکی استخوان) ٬ بیماریهای قلبی – عروقی٬ سرطان٬ کاهش عملکرد شناختی و مشکلات جنسی .

روشهای موجود برای مراقبت از زنان یائسه از زمانی که در دهه ۱۹۶۰ برای اولین بار درمان هورمونی معرفی شد به طور گسترده افزایش یافته اند . در زمینه استفاده از هورمون ها انتخاب های بسیاری در مورد نوع٬ دوز و روش تجویز وجود دارند . علاوه بر اینکه انواع جدیدی از استروژنها و پروژسترونها تولید شده است ٬ راه های تازه ای برای ترکیب این دو هورمون نیز در دسترس هستند . علاوه بر هورمونها ٬ تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERM) و بیس فسفونات ها نیز برای درمان موجود هستند .

منبع: medicalpdf.ir


توجه باکس ویژه
loading...
loading...

دیدگاه شما در مورد این مطلبXمطالب داغ روز

عکس زیباترین زنان جهان در سال 2018

عکس بهاره رهنما بعد از کاهش وزن ۴۰ کیلویی