سرطان بیضه چیست و چطور بیضه ها را معاینه کنیم - جدید 97

سکس,سکسی,س ک س,عکس سکسی

سریال دستت را به من بدهسریال دستت را به من بده
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه

خانه / مقالات پزشکی / سلامت و بهداشت / سرطان بیضه چیست و چطور بیضه ها را معاینه کنیم

سرطان بیضه - بیضه درون کیسه بیضه

سرطان بیضه چیست و چطور بیضه ها را معاینه کنیم

سرطان بیضه یکی از سرطان های شایع در مردان است که معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ میدهد . اگر این بیماری در مراحل ابتدایی کشف شود ، به آسانی قابل درمان است . سرطان بیضه درمان نشده به غدد لنفاوی و سرانجام سایر قسمت های بدن گسترش یافته و نهایتا منجر به مرگ خواهد شد . سرطان معمولا یک بیضه را درگیر میکند…

بیشتر تومورهای بیضه از سلولهای تولید کننده اسپرم منشا میگیرند. ۴ نوع سرطان بیضه وجود دارد:

 1. سمینوم (Seminoma)
 2. آمبریونال کاسینوما ( Embryonal Cacinima)
 3. تراتوما (Teratoma)
 4. کوریوکارسینوما (Choriocarcinoma)

که از این بین نوع اول یا سرطان مجاری منوی شایعترین نوع است و در سنین ۳۵ تا ۴۵ سالگی بیشتر دیده میشود .

علل سرطان بیضه

علل سرطان بیضه نامعلوم است اما عوامل شناخته شده ای خطر ابتلا را افزایش میدهند مانند داشتن سابقه خانوادگی سرطان بیضه ، عدم نزول بیضه به داخل کیسه بیضه ( کریپتو اورکیدیسم ) که یکی از بیضه ها یا هردو قبل از تولد وارد کیسه بیضه نمیشوند و در محوطه بطنی باقی میمانند.

علائم سرطان بیضه

شما متوجه علائم نخواهید شد مگر این که به طور منظم بیضه های خود را معاینه کنید.

علائم عبارتند از:

 1. توده بدون درد و سفت در بیضه مبتلا
 2. تغییر اندازه و قوام بیضه
 3. درد مبهم در کیسه بیضه
 4. ندرتا ، درد ناگهانی تیز در بیضه مبتلا

در برخی موارد ، مایع در کیسه بیضه تجمع پیدا میکند ( هیدروسل ) و در صورت هر گونه تغییر در بیضه باید فورا با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بیماری

در صورت تشخیص سریع سرطان بیضه ( با استفاده از سونوگرافی ) ، بیضه مبتلا با جراحی برداشته خواهد شد . اگر سرطان محدود به بیضه باشد درمان بیشتری نیاز نیست . بعد از برداشتن بیضه ، آزمایشات خونی هر ۶ ماه یکبار برای کنترل شاخص های تومور انجام میشود تا پزشک مطمئن شود که سرطان گسترش نیافته است .

چنانچه سرطان قسمت های دیگر بدن را مبتلا کرده باشد درمان های بیشتری نظیر جراحی ، پرتودرمانی و شیمی درمانی نیاز است . در درگیری غدد لنفاوی شکم ، این غدد با جراحی برداشته میشوند . از چهارنوع سرطان ذکر شده ، سرطان مجاری منوی با جراحی و پرتودرمانی به آسانی درمان میشود.

بیضه های خود را معاینه کنید

اگر سرطان بیضه در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود ، از آسانترین سرطان های قابل درمان می باشد. به همین دلیل ، همه مردان بایستی به صورت منظم بیضه های خود را برای یافتن هرگونه توده و برآمدگی معاینه کنند . تومورهای سرطانی در مرحله ابتدایی ، به صورت یک توده فرورفته در سطح بیضه احساس میشوند.

توده در صورت فشار حساس خواهد بود. توده های نرم بیضه معمولا کیست های بی ضرر هستند و توده های دردناک معمولا در نتیجه عفونت است. شما باید تغییرات پوست کیسه بیضه را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در شکل ظاهری و تورم بیضه با پزشک خود مشورت نمایید.

چگونه بیضه ها را معاینه کنید ؟

 

بیضه های خود را معاینه کنید

 

حداقل دوبار در ماه بیضه های خود را معاینه کنید

بعد از دوش گرفتن ، در حالیکه کیسه بیضه نرم و شل است ، به آرامی تمام سطح بیضه را با قرار دادن میان انگشتان و شست لمس کنید . هرگونه توده یا برآمدگی لمس شده را چک نمایید.این کار را باید حداقل دوبار در ماه انجام دهید و در صورت مشاهده ی توده ی دردناک با پزشک مشورت نمایید.

 

منبع:عصر علم

دسته بندی :
 • ۶ دیدگاه
 • سعید
 • ۰۴ اسفند ۱۳۹۱
 • 3,112 بازدید
تبلیغات ویژهرزرو جایگاه
 1. رضا گفت:

  باسلام
  من۳۲ساله هستم یک سال و نیم است که بالای بیضه سمت چپم برآمدگی اندازه یک عدس وجود دارد درد ندارد ولی باعث نگرانی من شده ، لطفا راهنمایی کنید.

 2. خادم گفت:

  با سلام من ٣٤ ساله هستم يكسال پيش بيضه سمت راستم درد داشت وه يك چيزي مثل دانه نخود زير بيضه راستم بود ولي حالا درد نداره و آن دانه نخود پحن مانند شده به نظر تان چيكار كنم أيا به پزشك مراجعه كنم يا مشكل خاصي نيست منتظير جواب خوب تان هستم با تشكر فروان

 3. admin گفت:

  با سلام
  به پزشک متخصص بایست مراجعه کنید

تمامی حقوق این سایت برای رها فان محفوظ است و هرگونه کپی برداری از مطالب و قالب پیگرد قانونی دارد . طراحی و کدنویسی : شیکنا